czy sie szczepicie?

Wszystko o podróżowaniu przez kontynent
mic
Kontakt:

Re: czy sie szczepicie?

Post autor: mic » 21 sie 2008, 12:38

Art. 109 par.2 pkt. 5. w zw. z art 111 par. 1 k.r.i o. ma tu zastosowanie :-)

"a ja mieszkam w samym centrum Poznania i też nie biorę malarone."
Ludzie którzy mieszkają w samym centrum Kenii od 50 lat też nie biorą malarone...

Monia

Post autor: Monia » 21 sie 2008, 13:26

Zrobił się offtop, ale trudno, skoro zadałeś sobie trudu zerknięcia do ustawy:
Art. 109. (58) § 1. Jeżeli dobro dziecka jest zagrożone, sąd opiekuńczy wyda odpowiednie zarządzenia.
§ 2. Sąd opiekuńczy może w szczególności:
1) zobowiązać rodziców oraz małoletniego do określonego postępowania z jednoczesnym wskazaniem sposobu kontroli wykonania wydanych zarządzeń,
2) określić, jakie czynności nie mogą być przez rodziców dokonywane bez zezwolenia sądu, albo poddać rodziców innym ograniczeniom, jakim podlega opiekun,
3) (59) poddać wykonywanie władzy rodzicielskiej stałemu nadzorowi kuratora sądowego,
4) skierować małoletniego do organizacji lub instytucji powołanej do przygotowania zawodowego albo do innej placówki sprawującej częściową pieczę nad dziećmi,
5) zarządzić umieszczenie małoletniego w rodzinie zastępczej albo w placówce opiekuńczo-wychowawczej.
§ 3. Sąd opiekuńczy może także powierzyć zarząd majątkiem małoletniego ustanowionemu w tym celu kuratorowi.
§ 4. (60) W przypadku, o którym mowa w § 2 pkt 5, sąd opiekuńczy zawiadamia powiatowe centrum pomocy rodzinie, które udziela rodzinie małoletniego odpowiedniej pomocy i składa sądowi opiekuńczemu sprawozdania dotyczące sytuacji rodziny i udzielanej pomocy, w terminach określonych przez sąd, a także współpracuje z kuratorem sądowym. Sąd opiekuńczy, ze względu na okoliczności uzasadniające umieszczenie małoletniego w rodzinie zastępczej albo w placówce opiekuńczo-wychowawczej, rozważy także ustanowienie nadzoru kuratora sądowego nad sposobem wykonywania władzy rodzicielskiej nad małoletnim.

oraz
Art. 111. § 1. Jeżeli władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Pozbawienie władzy rodzicielskiej może być orzeczone także w stosunku do jednego z rodziców.
§ 1a. (61) Sąd może pozbawić rodziców władzy rodzicielskiej, jeżeli mimo udzielonej pomocy nie ustały przyczyny zastosowania art. 109 § 2 pkt 5, a w szczególności gdy rodzice trwale nie interesują się dzieckiem.
§ 2. W razie ustania przyczyny, która była podstawą pozbawienia władzy rodzicielskiej, sąd opiekuńczy może władzę rodzicielską przywrócić.

Żaden z przepisów nie ma zastosowania do tezy, którą w porywie emocji zechciałeś postawic a wręcz przeciwnie, polecam zapoznac z ustawowym wyjaśnieniem określenia "dobro małoletniego/dziecka, władza rodzicielska, nadużycie tejże władzy, sposób rażący" itp.
Jeśli nie tylko się z nimi zapoznasz, a nawet przeczytasz ze zrozumiem i poddasz logicznemu wnioskowaniu poprzez wykładnię językową lub funkcjonalną, stanie się jasne jak słońce, że taki przepis, ba norma prawna (który potwierdzałby Twoją tezę) nie istnieje w żadnym ustawodawstwie. Aaaa, no tak,jeszcze trzeba wiedziec co to przepis prawny a co norma prawna.

"Ludzie którzy mieszkają w samym centrum Kenii od 50 lat też nie biorą malarone..."
Znów ten sam kłopot, przecież ja nie mieszkam w Kenii, i też nie biorę malarone.
Ale to już wnioskowanie dedukcyjne i wyższa szkoła czytania ze zrozumieniem.

mic
Kontakt:

Post autor: mic » 21 sie 2008, 13:46

Skoro zadałem sobie trud sięgnięcia, to przynajmniej teraz i przynajmniej ten fragment ustawy znam. Obszerne cytowanie przepisów znanych obu stronom (zwłaszcza ustawy będącej kodeksem), jest jedynie pustym chwytem retorycznym mającym przekonać publiczność nie znającą prawa do niezwykłej mądrości cytującego.

"Żaden z przepisów nie ma zastosowania do tezy, którą w porywie emocji zechciałeś postawic"

No i nie miał mieć zastosowania do tezy, ale do sytuacji.
A jeśli się nie wie czym się rózni przepis od normy, to już mozna tym dzieciom podawać dowolne chemikalia?

"Ale to już wnioskowanie dedukcyjne"
Gdzie jest to wnioskowanie? A nawet gdyby było, to co?

Monia

Post autor: Monia » 21 sie 2008, 13:56

" to już mozna tym dzieciom podawać dowolne chemikalia?"

Nie są dowolne, to szczepionki zalecane również WHO. Gdybym była jednostką wybitnie panikującą przed wyjazdem pewnie szczepiłabym się na wszystko :lol: . Ale nie jestem, gdybyś przeczytał moje wcześniejsze posty uważniej, wiedziałbyś, że podjeliśmy decyzję jedynie o dwóch szczepionkach. Pani z sanepidu straszyła jeszcze durem brzusznym, polio,wścieklizną itd. Mam świadomośc, że nie straszyła całkiem bezinteresownie.
Temat chyba już wyczerpał się merytorycznie. Niemniej dziękuję za ciekawą polemikę, a i forumek na chwilę odżył :D
pozdro

2707

Post autor: 2707 » 22 sie 2008, 21:56

Zgadzam sie z Monią - jadąc do Afryki nie wyobrażam sobie abym nie szczepił siebie i swoich najbliższych, a juz zwłaszcza mojego syna. Jedyne nad czym mógłbym się zastanawiać to jaką szczepionkę zastosować.
Ale tak na prawde chciałem o czymś innym napisać - dyskusja z ciekawej i merytorycznej przeistoczyła się w jakiś kąśliwy atak na kogoś kto mysli inaczej... Kolego mac, ja rozumiem że zjechałes być może troche świata (nie ty jeden), rozumiem że znasz kancelarię nowojorską która "prowadzi sprawy przeciwko firmie Roche", no ale po pierwsze poglądy na niektóre sprawy masz... łagodnie mówiąc księżycowe (np. ograniczanie lub odbieranie praw rodzicielskich z powodu.... podawania dziecku szczepionki...) a po drugie - być może z "pewnych powodów" nie darzysz kobiet zbyt ciepłym uczuciem ale chyba jakieś minimum kultury mógłbyś wykazać... a niestety w twoich wypowiedziach takowej BRAK...

mic
Kontakt:

Post autor: mic » 22 sie 2008, 22:15

"jadąc do Afryki nie wyobrażam sobie abym nie szczepił siebie i swoich najbliższych"

Jest to oczywiście zdanie tak głupie, że nie chce mi się nawet odpowiadac. Większość ludzi się nie szczepi i zyje.

Co do reszty, to z kol. Monia jaja żesmy sobie robili i było nam (a przynajmniej mnie) z tym dobrze.

Pozdrawiam życząc chociaż trochę resztek zdrowego rozsądku

2707

Post autor: 2707 » 23 sie 2008, 16:12

"Jest to oczywiście zdanie tak głupie, że nie chce mi się nawet odpowiadac"
A już miałem nadzieje, że jestes choć w miare kulturalnym człowiekiem... Masz ogromne mniemanie o sobie, a tak na prawdę jesteś śmieszny i załosny - nie rozumiesz prostych zdań w j.polskim, obrażasz każdego kto "śmie" mieć inne zdanie i na dodatek uważasz jeszcze, że to dobra zabawa... ("...z kol. Monia jaja żesmy sobie robili i było nam (a przynajmniej mnie) z tym dobrze")
No cóż michale, widać warszawka ci nie służy, typowy z ciebie burak i tyle...
Ale pamiętaj - prędzej czy później trafisz na kogoś kto "sprowadzi cie na ziemie" w sposób mniej kulturalny niż ja...

mic
Kontakt:

Post autor: mic » 24 sie 2008, 08:31

Eeee tam, zawracanie głowy.

Cóż niby miałem odpowiedzieć komuś, kto nawet nie myśli o tym, że nie warto się na coś szczepić i jeszcze ogłasza, że zamierza wpływać w tej sprawie na swoich najbliższych? Jeśli ktoś sobie nawet tego nie wyobraża, to znaczy, ze chyba ma nierówno pod tzw. kopułą :-)

Nie, ja nie jestem kulturalnym człowiekiem. Miałem nadzieję, że przynajmniej tutaj jest to wiadome. Cieszę się, że rozwiałem wszelkie wątpliwości.

To prawda, żem burak i warszawa mi nie służy. Chętnie bym się stąd wyniósł. Cieszę sie, że kolega/koleżanka tak się o mnie troszczy.

Będę pamiętał.

Monia

Post autor: Monia » 24 sie 2008, 10:56

"Cóż niby miałem odpowiedzieć komuś, kto nawet nie myśli o tym, że nie warto się na coś szczepić i jeszcze ogłasza, że zamierza wpływać w tej sprawie na swoich najbliższych? Jeśli ktoś sobie nawet tego nie wyobraża, to znaczy, ze chyba ma nierówno pod tzw. kopułą "

Nie wiem czemu ma służyc ciągłe obrażanie współforumowiczów..Najwyraźniej przynosi Ci to jakąs ulgę...jak widac tylko w taki sposób osiągasz satysfakcję...Radzę poszukac innych "źródeł i inspiracji"..

2707 dziękuję za wsparcie :D

mic
Kontakt:

Post autor: mic » 24 sie 2008, 11:24

Dość dziwne wydaje mi się zaczynanie wypowiedzi od 'Nie wiem' i kończenie jej poradami. Kiedyś wydawało mi się, że radzić powinni ci, którzy jednak coś wiedzą. Jak widać świat schodzi na psy i w Poznaniu jest tak samo jak w Warszawie.

Pozdrawiam coraz bardziej niechętnie (i niczego nie radzę).

mpomorski

Post autor: mpomorski » 25 sie 2008, 13:20

Kolega mic troche (nie pierwszy raz;) troluje....
Z jednym natomiast musze sie z nim zgodzic - nie ma co ze szczepieniami przesadzac. Jesli jedziesz na zorganizowana wycieczke na 2 tygodnie z hotelami i innymi udogodnieniami to warto sie zastanowic czy sie faszerowac jakimis chemikaliami, ktore na pewno zbyt zdrowe nie sa;). Tak jak wszedzie (rowniez w Polsce) na pewno warto miec zoltaczki A i B, co do reszty - dury, febry i inne cholery to jak nie ma epidemii powinno byc ok.
Wiekszym ryzykiem juz jest malaria a i tu zdania co do lekarstw sa podzielone (nawet na tym forum byl podobny watek), na pewno
w dosc szybki sposob niszcza watrobe.

pulek

Post autor: pulek » 27 sie 2008, 21:17

poczytałem co piszecie i jakos dziwnie mi sie jedno stwierdzenie wciska po raz kolejny do głowy ze są rózni ludzie i gusta wybór jest prosty jesli ktoś chce to prosze bardzo szczepienia nie są az tak wielkim wydatkiem w porównaniu do innych kosztów. Ja sam zaszczepiłem sie w pełnym pakiecie ok to prawie 1000 PLn ale lekarstwa ktore jeszcze chce kupic to przeszło 1700 Pln wiec nawet jesli któs powie ze to koszty to moze warto na tę kwestie spojzeć inaczej jest to profilaktyka i do wszelkiego złego lepiej jest zapobiegać niz leczyc. Ja juz niedługo moze za miesiąc zaczynam swa droge wraz z przyjacielem chce pojezdzic troszke po afryce własnym samochodem co do planów i samej trasy to nic nie wiadomo gdzie nas poniesie na początek chcemy dojechac do kongo dem
i dalej do rpa sam wyjazd planuje na nie mniej niz 6 miesiecy wiec moze i dla tego inaczej do tego podchodze niewiem z kim bede tam obcował i z jakimi zarazkami czy bakteriami sie spotkam. jednoczesnie tez nie wierze w profilaktyke przeciw malaryczna przy takim czasie pobytu wiec ryzyko jest zawsze i wszedzie mozna pod domem stracić zycie w bardzo dziwny czy głupi sposób wiec powodzenia wszystkim

Awatar użytkownika
yaho
Admin
Kontakt:

Post autor: yaho » 28 sie 2008, 08:38

Witam,

Nie w temacie. W tym roku Bradt wydał "Congo", zawierające i Brazza i DRC. Tak informacyjnie (w tym tygodniu powinienem go dostać, więc podzielę się pierwszymi wrażeniami).

Pozdrawiam,

mic
Kontakt:

Post autor: mic » 28 sie 2008, 16:41

"niewiem z kim bede tam obcował i z jakimi zarazkami czy bakteriami sie spotkam"

Szczepienie właśnie zakłada taką wiedzę. Jeśli się nie wie z jakimi bakteriami będzie się miało do czynienia, to szczepienie jest mało sensowne.

Monia

Post autor: Monia » 28 sie 2008, 23:56

Szkoda, że nie ma szczepionki, po której kol.mic stałby się miłym i użytecznym userem. Gdyby była, reszta forumowiczów zorganizowała zrzutkę a kol.mic wreszcie przestałby zrzędzic jak stara baba :twisted:

mic
Kontakt:

Post autor: mic » 29 sie 2008, 01:20

Każdemu forum jeden zrzęda dobrze robi. Inaczej użytkownicy zacmokaliby się na śmierć :-))

Poza tym od paru lat obserwuję rozmaite dyskusje na temat tych szczepionek i leków przeciwmalarycznych i coraz bardziej wydają mi się interesujące, bo właściwie niemal wcale nie chodzi w nich o zapobieganie chorobom (a w każdym razie chodzi coraz mniej).

PS. Staram się być miłym i uzytecznym, ale to chyba sprzeczne wymagania :-)

pulek

Post autor: pulek » 29 sie 2008, 02:20

"Jeśli się nie wie z jakimi bakteriami będzie się miało do czynienia, to szczepienie jest mało sensowne"
to tak jak z Toba tylko porównaj siebie do bakterji a pisanie do Ciebie jako szczepionke popatrz w samych statystykach na smiertelność wsród tamtych ludzi i moze bedziesz miał kiedyś okazje zobaczyć jak umieraja tam dzieci tylko dlatego ze niemaja szczepionek czy lekarstw nie mówiac juz o opiece medycznej fajnie sie pisze takim jak Ty ale ciekawe jak bedziesz kiedys to widział lub sie zetkniesz z takim własnie tematem moze i na Ciebie trafi w tedy napisz co masz do powiedzenia pozrdawiam

mic
Kontakt:

Post autor: mic » 31 sie 2008, 13:09

Obawiam się, że szczepienia europejskich turystów niewiele pomagają afrykańskim dzieciom. Szczepionka od głodu mogłaby być nacznie bardziej skuteczna niż od jakiejś dengi...

jtz31

Post autor: jtz31 » 11 wrz 2008, 14:57

Hej,
Napisalem juz raz, ale nie widze na forum. Moze nie umiem korzystac.
Chcialem zapytac, czy sa jakies szczpienia wymagane przy wjezdzie do Sudanu? Na stronie MSZ pisze, ze nie. Czy ktos byl i moze to potwierdzic?
Slawek

Tytus Atomicus pisze:Witam,
Wlasnie bylem w SANEPIDzie.
Pytalem o zalecane szczepienia na Sudan.
Co i ile - ponizej:

zolta febra - 155zl
dur brzuszny - 173zl
tezec/blonica 3x40zl
WZW A/B 3x160zl
polio 82zl

No to okolo 1000zl wychodzi, bo jeszcze ten Malarone.
Przyznajcie sie - szczepicie sie czy nie?
TA

jtz31

Post autor: jtz31 » 11 wrz 2008, 15:09

Sudan, szczepienia.

Na jednej stronie potrafia napisac tak:
"Co zabrac: Dowód na szczepienie przeciw cholerze/żółtej febrze"
i troche dalej:
"Na dużą skalę występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, ale nie ma obowiązku profilaktycznych szczepień"

Stad moje watpliwosci.

ODPOWIEDZ