zmiany w Egipcie

Wszystko o podróżowaniu przez kontynent
Tytus Atomicus

zmiany w Egipcie

Post autor: Tytus Atomicus » 16 lip 2012, 03:06

Znalazłem obszerny reportaz nt najblizszej przyszlosci Egiptu:
http://www.aljazeera.com/programmes/emp ... 17268.html
Mozna sie tez dowiedziec dlaczego Egipcjanie poparli kandydata Braci Muzulmanow.
Troche chaotyczna ta dyskusja w studio (mogliby skrocic o polowe), ale dla mnie ciekawa.
Polecam!
TA

Tytus Atomicus

Re: zmiany w Egipcie

Post autor: Tytus Atomicus » 22 lip 2012, 03:35

A tu jest link do artykulu w GW:
http://wyborcza.pl/1,75968,12011474,Nie ... idami.html
Zreszta tam sa linki do calej serii artykulow na ten temat.
Oczywiscie nie traktuje tego jak wyrocznie, bo wiele rzeczy moze sie zmienic, a przyszlosc to jak zawsze wielka niewiadoma.
Ale jak na razie potwierdza to moje optymistyczne prognozy. Co dalej - zobaczymy.
TA

Tytus Atomicus

Post autor: Tytus Atomicus » 18 mar 2013, 11:47

Jak wiadomo, w ubiegłym roku w Egipcie wybory wygrali zdecydowanie Bracia Muzułmanie (czyli Bractwo Muzułmańskie). Egipcjanie nie mieli wyboru. Albo Morsi z Bractwa, albo związany z dawnym reżimem Ahmed Szafik.

Głosowanie na Szafika oznaczało powrót do poprzedniego status quo. Mursi - to przynajmniej jakiaś ograniczenie wpływów armii. Oczywiście żałuję, że tak późno zdecydował się na kandydowanie liberalny Mohamed el-Baradei. Ale już trudno. Mam nadzieję, że jednak z czasem opcja zbliżona do el-Baradi wygra.

Gorzej, że wygląda na to, że Egipt pogrąża się w chaosie. I, co nas, podróźników najbardziej dotyka, pogarsza się bezpieczeństwo.
Oczywiście w przypadku wczasowiczów w Hurgardzie czy Sharm nie ma to znaczenia. Znaczy, w takich miejscach taka sytuacja raczej nie występuje.
Myślę sobie, ze to pogorszenie bezpieczeństwa ma miejsce w większych miastach.
A na prowincji?

A jakie są wasze odczucia i doświadczenia?
Niepokojący był dla mnie przypadek kol. Michała Sałabana który rok temu podczas przejazdu rowerem przez pustynię został jednak przez jakichś zbójców na drodze zaatakowany (i to przy uzyciu broni maszynowej).
TA

Travelfan
Jesteś robotem?: Nie

Post autor: Travelfan » 06 lis 2013, 21:11

Zmiany, zmiany. Minął już ponad rok od wyborów i w Egipcie nadal jest niestabilnie. Wydaje mi się, że kraje arabskie, jak właśnie Egipt nie są gotowe na demokracje w żadnej postaci. Wszystko przez mentalność na którą wpływ ma także religia. Do tego kraj jest podzielony, np. Berberowie mają swoje interesy o czym można było się przekonać jak zablokowali lotnisko w ubiegłym roku. Ciekawe co przyniosą kolejne miesiące.

ODPOWIEDZ