RPA- Już oficjalnie- najpiękniejszy kraj świata (wg Buzzfeed)

Wszystko o podróżowaniu przez kontynent
WiesiekNet
Jesteś robotem?: Nie

RPA- Już oficjalnie- najpiękniejszy kraj świata (wg Buzzfeed)

Post autor: WiesiekNet » 21 sty 2016, 14:20

]Witam, jestem tutaj nowy i pozwólcie, że się przedstawię. Mieszkam w okolicach Cape Town (które tak strasznie germańsko nazywamy Kapsztadem- nawet część Afrykanerów nazywa je Cape Town a nie Kapstad) i jestem profesjonalnym przewodnikiem- jednym z nie wielu polskich przewodników i jestem zupełnie zakochany w tym przepięknym i tak niepoznanym przez rodaków kraju. Od lat prowadzę wątek na forum skyscrapercity o Cape Town i próbuję prostować niesamowicie negatywne stereotypy, które żyją w Polsce na temat tego przyrodniczego raju na ziemi jakim jest RPA.
Służe wszelkimi informacjami na temat kraju i moich doświadczeń.
Kilka informacji:
Park Krugera- był pierwszym parkiem narodowym w Afryce założonym dla wizyt safari i jest wspaniały, ale jest on wielkości woj. Dolnośląskiego i rzeczywiście potrzeba kilku dobrych dni aby znaleść te zwierzęta. Sa inne parki mniejsze gdzie widzi się to samo. Jeśli nie chcecie wydać małej fortuny na mega drogie hotele w okolicach Krugera poszukacjie na necie informacji o innych parkach bo jest wiele do wyboru np drugi największy park narodowy w kraju Parku Słoni Addo gdzie jest największa koncentracja słoni na kilometr kwadratowy na południu Afryki. Plusy tego Parku są ogromne: brak malarii (Kruger niestety to strefa malarii i turystom zaleca się branie tych strasznych i wybitnie niezdrowych dla wątroby tabletek które i tak niczego nie gwarantują), Brak kłusowników i zwierzęta jakby to czują i są bardzo spokojne nie szaleja tak jak w zadeptanym Krugerze, park jest mały wszystko na siłe można zobaczyć w jeden dzień gdy zacznie się go wcześnie ale nie ma tam np żyraf (bo nie ma wysokich drzew).
Addo jest obok najpiękniejszego miejsca w RPA tzw Garden Route czyli rejony zaczynającego się ok 350 km na wschód od Cape Town i sam jest nie daleko miasta Port Elizabeth czyli około 800 km na wschód od Cape Town- na warunki RPA to niedaleko.
Tak może aby trochę opisać RPA wg turystów RPA ma tyle atrakcji że by spokojnie wystraczyły one na cały kontynent- trudno to sobie wręcz wyobrazić nam Polakom. Strona internetowa BuzzFeed w wielkim międzynarodowym sondaży wybrała RPA najpiękniejszym krajem świata po USA i Nowej Zelandii dlaczego- bo tyle tego tutaj jest a różnorodność tego piękna przyrody wręcz obezwładnia. W samym Garden Route zazwyczaj zabieram ludzi z Knysny (afrykańskiej Wenecji) w głąb ładu i w ciągu pół godziny przejeżdrzamy przez 3 strefy klimatyczne las tropikalny, wysokie góry z klimatem jak we włoskich alpach i farmami z chmielem i kończymy na półpustyni gdzie żyje tysiące strusi i są farmy tych ptaków założone przez litewskich i polskich Żydów pod koniec XIX wieku. Widoki są takie, że aż się nie chce wierzyć swoim oczom.
Jest tego na prawdę wiele.
Poza tym na 10 największych atrakcji turystycznych kraju aż 7 jest w okolicach Cape Town i na południu (Garden Route) ale tego nie wie większość firm turystycznych z Polski wolących wozić ludzi do omijanego ostatnio przez np Niemców Durbanu. Dlaczego mówię o Niemcach bo oni kochają RPA i są największą grupą turystów z Europy odwiedzających kraj zaraz po Chińczykach. W Niemczech nie ma tak przertażających stereotypów o RPA jakie żyją w Polsce (kto to wymyśla?).
W RPA jest przestępczość tak to prawda ale gdy wyżucie się z tego Johanesburg i Durban nagle nie jest już tak źle. Trudno to ludziom zrozumieć jak to jest możliwe że w tym samym kraju są takie ekstera z jednej strony Johanesburg gdzie nie chodzi się po ulichach w centrum bo zabiją i okradną a z drugie Cape Town z kulturą kawiarnianą i stolikami na ulicach i turystami bładzącymi po centrum w poszukiwaniu afrykańskiej magii- to zupełnie inny świat.
Na szczęście przez zadymy w Tunezji i Egipcie coraz więcej nas przyjeżdrza do RPA i ludzie na prawdę są zdziwieni że nie wiedzieli że ten kraj jest tak porażająco piękny.
Jest jedna zasada podczas wizyty w kraju- niemal zawsze się wraca. Coś w tym jest.

http://www.caressafrica.com
Ostatnio zmieniony 09 mar 2016, 20:10 przez WiesiekNet, łącznie zmieniany 2 razy.

Tytus Atomicus

Re: RPA- Już oficjalnie- najpiękniejszy kraj świata (wg Buzzfeed)

Post autor: Tytus Atomicus » 06 mar 2016, 13:19

No, ok. Ale to jest zwykle komercyjne ogloszenie. Imho nijak to nie pasuje do tego forum.
TA

WiesiekNet

Post autor: WiesiekNet » 09 mar 2016, 20:01

To jest kopia czegos co kiedys napisalem o Tsistikamie:
Daleko stąd, ale bliżej każdego z was niż mogłoby się to wydawać istnieje kawałek ziemi, który jest najbliższą kopią prawdziwego ogrodu rajskiego jaki jest możliwy do obcowania na naszej planecie. W tym miejscu gorąca afrykańska ziemia łączy się ze wzburzonym tropikalnym oceanem w tak dramatyczny sposób, że widok tego spektaklu wody, ziemi, lasu i nieopisywalnego w swej jasności i energii światła obezwładnia nawet najbardziej zatwardziałe serce. Lokalni nazwali cały ten region Krainą Ogrodów, nazwa która trochę myli, ale jeśli ktoś przypomni sobie legendarne ogrody rajskie opisane w Biblii nagle zaczyna rozumieć genezę tej nazwy. Bez wątpienia najpiękniejsza jej częścią jest dziewiczy las wokoło miasteczka Storms River Village gdzie Rzeka Sztormów wielkim kanionem przechodzącym w szczelisty fjord spotyka się z wyjącymi białymi bałwanami Oceanu Indyjskiego. Czy można wyobrazić sobie potegę norweskich fjordów pokrytych przepychem roślinnego baroku lasu deszczowego do złudzenia swą gęstościa przypominającego amazońksą dżungle a wokoło wszystko zalane jest przeenergetyzowanym światłem i ciepłem afrykańskiego cudu życia bo życie jest tutaj już nie do kwadratu jak w Kapsztadzie ale do sześcianu?
Jest tutaj tyle energii, atakującej zmysły tak mocno, że wszyscy, którzy mieli to szczęście doświadczyć tego wyciszają się, uspakajają, jakby przenosząc na chwilę w inny wymiar, gdzie szczęście i radość jak indyjska nirwana staje się na moment rzeczywistością a ich problemy znikają jak jakiś zły sen gdy się już człowiek przebudził. A jak tutaj się nie przebudzić widząc taką orgię przepychu piękna, taka dawkę potegii natury, która wita każdego i zaprasza do siebie jak do domu, z którego kiedyś się omyłkowo wywędrowało. Dla mnie jest to najpiękniejsze miejsce na świecie i organizuję sobie regularne pielgrzymki do tego miejsca kultu perfekcyjności natury. Dla mnie Tsitsikamma to dom do którego muszę wracać. Ale jest on otwarty dla każdego. I każdy mieszkaniec tej planety powiniem też tam choć raz w życiu zawitać.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Góralki Przylądkowe (Dassies) najbliższi krewni ...słoni.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przedziwne drzewo- pień przypomina mi zaczarowanego śpiącego starca.
Obrazek

Niebo w niebie.
Obrazek

Obudziłem się wcześnie rano- jeszcze świtało i zapragnąłem jak zwykle zatracić się w lesie i znów zabłądziłem tylko po to, aby znów las obdarował mnie swą magią i pokazał wodospad, którego wydaje się że nigdy przedtem pewnie tam nie było i pewnie nigdy więcej już go nie znajdę. Jakby na chwilę jakiś inny rajski wymiar połączył się z ziemią. Zwykła magia TsiTsikamma.
Obrazek

Obrazek

[youtube]/3yQ_vkbkiyo?t=1[/youtube]

Tytus Atomicus

Post autor: Tytus Atomicus » 09 mar 2016, 22:01

WiesiekNet pisze:
[...]
Dla mnie jest to najpiękniejsze miejsce na świecie i organizuję sobie regularne pielgrzymki do tego miejsca kultu perfekcyjności natury. Dla mnie Tsitsikamma to dom do którego muszę wracać. Ale jest on otwarty dla każdego. I każdy mieszkaniec tej planety powiniem też tam choć raz w życiu zawitać.
A w Krużewnikach był?
(https://www.youtube.com/watch?v=vMgeSinOJ38)
TA

WiesiekNet

Post autor: WiesiekNet » 11 mar 2016, 06:50

Nie ale wiele podrozowal po swiecie :)

WiesiekNet

Post autor: WiesiekNet » 11 mar 2016, 06:53

Obrazek

Jedna z moich ulubionych przełęczy na zachodzie kraju. Swartsberg- przełęcz przecinająca góry o tej samej nazwie- Czarne Góry zatrzymujące resztki chmur, które zdołały jakoś przecisnąć się przez wysoki przybrzeżny pas górski Outeniqua zatrzymujący sobą tyle wilgoci, że pozawala ona na cud lasu tropikalnego w Krainie Ogrodów (Garden Route) od bagnistego Wilderness, przez Wenecje Knysny po magiczne lasy okolicy Tsitsikamma. Za Outeniqua istnieje półpustynia Klein Karoo (Małe Karoo) znana z legendarnych fortun zrobionych na hodowli strusi dla ich dekoracyjnych piór. Było to na przełomie XIX i XX wieku. To wtedy dziesiątki wlaścicieli ziemskich w tym żydowskich osadników uciekinierów przed rosyjską branką z ostatnich lat XIX wieku dorobiło się majątku na modzie na pióra strusie- byli to tak zwani Litewsy Żydzi głównie z Szawle i okolic, ale też z polskiego Chełmna, który już w Litwą nie miał wiele wspólnego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ale o tym kiedy indziej bo dziś mkniemy samochodem obok największego zespołu jaskiń na świecie Cango i wspinamy się na szczyty Czarnych Gór. Szosa szybko zmienia się w kamienistą drogę polną. Ale nawet niskozawieszone Polo sobie z nią radzi i wspinamy się serperntynami na sam szczyt a tam mijając stado ciekawskich pawianów siedzących na skraju drogi spotykamy widok porównywalny tylko z tym z najwiekszej atrakcji kraju- Góry Stołowej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jedziemy dalej w dół, na drugą strone, gdzie cały choryzont stanowi surowość kamienistej półpustyni Groot Karoo (Wielkie Karoo), która ciągnie się przez setki kilometrów, aż do granicy z Namibią.

Po drodze mijamy mały znak Die Hell- zjazd na drogę, która dziesiątki kilometrów dalej łączy cywilizację z małą wsią Gamka zwana Die Hell- Piekło. Była to zapomniana wieś gdzie ludzie żyli w zupełnej izolacji przez niemal sto lat i została ona odkryta ponownie w 1964 roku. Ludzie mówiący tam w Afrikaans nie wiedzieli ani o Pierwszej ani o Drugiej Wojnie Światowej, ich dialekt był dość zmutowany a twarze (przez branie za żony tylko lokalne kobiety ze wsi cześto kuzynki) dość do siebie podobne. Dopiero w 1964 wybudowano tam drogę, która skończyła ilozacje, ale jest ona tak trudna do pokonania, że nawet dziś nie ma tam regulanego połączenia nawet minibusem.

Obrazek

Obrazek

Omijamy tą drogę- tylko terenówki mogą tam jechać i zjeżdrzamy w dół w prawdziwe wąwozy niemal wyjęte z rasowego westernu. Tutaj przełęcz Swartsberg staje się jeszcze piękniejsza i każdy geolog widząc kolory skał często wiszących nad głową byłby w niebie.

Dopiero teraz widać dlaczego zajeło zasłużonemu dla kraju inżynierowi i budowniczemu licznych górskich przejść drogowych Thomasowi Bainowi aż 7 lat wybudowanie tej przełeczy. Została ona oddana w 1888 roku i połaczyła Oudtshoorn z pierwszym miasteczkiem na Wielkim Karoo po drugiej stronie gór Prince Albert.

Niesamiwite konstrukcje skalne jakby wybudowane przez najlepszego architekta- nature i jej wspólnika czas są obezwładniające w swej kolosalnej skali i nic dziwnego, że część tych gór już dawno temu uznano za pomnik natury UNESCO.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Najslynniejsza formacja- The Wall of Fire
Obrazek

To Maciek Swakoń- genialny fotograf na zagranicznych wystepach
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Fot. Wiktor Rudiuk
Obrazek

http://www.caressafrica.com

Btw

Post autor: Btw » 03 gru 2016, 10:25

Halo Wiesiek
Natrafiłem na twój wpis
Powoli zamierzam odwiedzić cześć która opisujesz
Podaj mi proszę jakiś kontakt na priv bo chce pytać o rożne rzeczy i koszty a na forum to chyba nie wypada

PS
Tę moc o której piszesz, to niesamowite uczucie kiedy jesteś na oceanem, odkryłem to w Portugalii
To jakbyś stał na granicy świata i wszechświata, jakbyś delikatnie słyszał mowy całego stworzenia, po prostu niesamowite :-)

ODPOWIEDZ