Jakie auto??

Tematy dotyczące zmotoryzowanych
challenge
Jesteś robotem?: Nie

Jakie auto??

Post autor: challenge » 02 mar 2012, 23:32

Witam,
Jak widać jestem tu nowy....
Mam pytanie związane z samochodowa wyprawą do afryki. Do przejechania jest ponad 40 tyś. km. I tu zaczynają się schody jakie auto wytrzyma takie zabójcze warunki w terenie. Myślałem nad Toyotą LC 60,80,100 , Hiluxem , Mercedes -G, Land Rover Defender. Nie wiem które auto wybrać wiec proszę o waszą radę. Auto ma posiadać jak najmniej elektroniki i żeby było mało awaryjne , a jeśli już się coś popsuje to żeby szło go jakoś łatwo naprawić. Niewiem jak wygląda dostępnosć paliw w afryce ale wydaje mi się że silnik benzynowy byłby najlepszym rozwiązaniem (mniejsza awaryjność). Dziękuję za wszystkie rady i SERDECZNIE POZDRAWIAM. :wink:

Awatar użytkownika
yaho
Admin
Kontakt:

Re: Jakie auto??

Post autor: yaho » 03 mar 2012, 08:50

Witam,

Warunki zależą od trasy, którą chcesz jechać, bo najprostszą trasą przejedziesz nawet osobówką a najtrudniejszej nie przetrzyma bez uszczerbku żadne auto (trasa przez DRC). Jeśli zaś chodzi o terenówki to każdy pewnie będzie chwalił to co ma. Wydaje mi się, że najważniejsze jest by potrafić samemu diagnozować i usuwać proste awarie.

Kolega z forum przejechał właśnie Afrykę LR Dicovery, tu masz linka: http://dunia.pl/2011/
Może się odezwie i coś jeszcze podpowie.

Co do paliwa to się nie wypowiem, bo nie wiem.
Sugeruję jeszcze lekturę forum http://www.horizonsunlimited.com/hubb/

Pozdrawiam,

challenge

Post autor: challenge » 03 mar 2012, 20:15

Serdecznie dziękuję za odpowiedź i za podane linki. Mam pytanie a jakie według Ciebie auto byłoby najlepsze??
Pzdr. :D

Awatar użytkownika
yaho
Admin
Kontakt:

Post autor: yaho » 04 mar 2012, 10:00

Zakładając, że jedziesz standardową trasą z kilkoma skokami w bok, marka samochodu jest Ci obojętna a pieniądze nie są ograniczeniem, zastanowiłbym się nad Toyotą HZJ78. Jest to chyba najbardziej popularny model w Afryce.

challenge

Post autor: challenge » 04 mar 2012, 20:31

Dzięki za podpowiedź, auto super lecz ciężko dostępne... chodzi mi tylko o auto terenowe, które cieszy się najmniejszą awaryjnością..

Awatar użytkownika
yaho
Admin
Kontakt:

Post autor: yaho » 05 mar 2012, 09:24

No to chyba Toyota. Z tą awaryjnością to trudno powiedzieć jak jest - zależy gdzie ucho przyłożysz a usłyszysz różne opinie. Na forach specjalistycznych każdy będzie zachwalał swoją markę. Ludzie przejeżdżają Afrykę wszystkim czym się da i jak sięgam pamięcią wstecz, to nie pamiętam takiego przypadku, by komuś się nie udało. Z reguły ludzie wybierają Toyotę lub Land Rovera, ale od czasu do czasu ktoś jedzie Jeepem, Nissanem... Citroenem 2CV, Fiatem Panda, VW Camperem. Wszyscy jakoś dojeżdżają do mety.
Moje zdanie jest takie, że trzeba jechać samochodem, który się zna. Lepszy jest 20 letni wehikuł, który zdążyłeś poznać, niż nowy Land Cruiser z salonu.
Dodam jeszcze, że gdybyś chciał poczytać trochę opinii o samochodach terenowych w kontekście podróży po Afryce, to znajdziesz je np. w dwóch książkach:
Sahara Overand Chris Scott
Africa Overland Bradt

challenge

Post autor: challenge » 05 mar 2012, 21:43

Serdecznie dziękuję za wyczerpujacą odpowiedź. Dokonałem wyboru i postanowiłem że afrykę przemierzę Land roverem Defender. Marka ta jest wyspecjalizowana w produkcji aut terenowych.
Pozdrawiam Marcin :D

nelson

Post autor: nelson » 15 kwie 2012, 18:47

Każde auto jest dobre jesli silnik jest czysto mechaniczny i nie ma komputerów, elektronicznych wtrysków i nadmiaru czujników. A jednak... wszedzie, na całym świecie najlepsza bedzie Toyota landcruiser HZJ 78 :) Wytrzymała, części sa wszedzie dostepne, auto duże, łatwe w zabudowie. To niekwestionowany numer 1. Pewnie numer 2 to Landcruiser HDJ/HZJ 80
Minus obu a zwlaszcza pierwszego to cena i dostępność w polsce. Te auta bardzo ciezko kupic.

Jeśli chodzi o landrovery to zdecydowanie i wyłącznie starsze modele z silnikiem 200 lub 300 TDI. Szczerze odradzam na taka trase silnik TD5 lub nowsze. Bedzie duzy problem z podłączeniem do komputera.

Myśmy jechali Discovery 300TDI - czy wolałbym Defenderem? - w sumie jedno i to samo. Może w defenderze mniej wygodnie jest, człowiek siedzi wciśnięty w drzwi, głośniej i bardziej hardkorowo .. Defender też jest łatwiejszy w zabudowie wyprawowej, bo bardziej kanciasty.
Jedno jest pewne - jesli wybrałeś Land Rovera bedziesz mial zdecydowanie więcej okazji do poznania nowych ludzi i małych miasteczek od środka przy okazji licznych napraw w środku niczego :) To zdecydowanie pro-socjalna maszyna.

Pamiętaj że samochód w stanie fabrycznym raczej nie nadaje sie na taka trase. Trzeba niestety duzo zainwestować w jego przygotowanie. Jakby były jakies Land Roverowe pytania to pisz.

Awatar użytkownika
yaho
Admin
Kontakt:

Post autor: yaho » 15 kwie 2012, 20:11

W Brazza jest taki hotel, w którym zatrzymują się chyba wszyscy zmotoryzowani: http://www.hippocampe.asia
Właściciel lubi robić im zdjęcia - przegląd z ostatnich lat jest tutaj: http://olivierpeix.smugmug.com (trzeba kliknąć na Travellers). Można podejrzeć, czym ludziska jeżdżą :D

nelson

Post autor: nelson » 16 kwie 2012, 13:49

o fajne te zdjecia. jednych szwajcarów nawet spotkalismy jak juz wracali wschodem :)

dudu
Kontakt:

Post autor: dudu » 27 paź 2013, 22:15

Stary wątek, ale skoro głosowanie, to też oddam swój głos na:
Toyota - stary Land Cruiser na olej napędowy czyli diesel.
Produkowany od lat 50 tych, po Afryce jeździ mnóstwo tego złomu, ale za to nie ma problemu z częściami - mowa o starszych modelach. Auto proste do naprawy młotkiem, każdy serwis naprawi. Kupujesz w Afryce jeździsz i tam zostawiasz. Nie warto zabierać do Polski. Auto na tyle duże, że możesz w nim spać (wersja 5 drzwiowa oczywiście). Pali dużo, ale ropa w Afryce w miarę tania. Land Rover - bardziej awaryjny.
Auto w Łodzi http://5051.us

newbie2
Kontakt:

Post autor: newbie2 » 17 lis 2013, 21:43

Najmniej awaryjny to chyba jednak ten Mercedes 308D kaczucha poza tym jaki pojemny. Ale fajne te zdjęcia motoryzacji.

dolid

Post autor: dolid » 14 lis 2014, 12:37

newbie2 pisze:Najmniej awaryjny to chyba jednak ten Mercedes 308D kaczucha poza tym jaki pojemny. Ale fajne te zdjęcia motoryzacji.
Zgadzam się, nie dość że w sumie mało awaryjny to w dodatku bardzo pojemny.

ODPOWIEDZ