W pobliżu Bongor (na wschód od Maroua w Kamerunie) otwarto most na rzece Logone łączący Czad z Kamerunem.
Od 1 kwietnia Namibia wprowadziła nowe zasady wjazdu. Obywatele Polski muszą aplikować o wizę uzyskiwaną przy wjeździe (Visa on Arrival), która kosztuje 1600 dolarów namibijskich (około 90 dolarów amerykańskich) i jest ważna do 90 dni. Wizę można wyrobić na stronie Visa on Arrival lub bezpośrednio na niektórych przejściach granicznych.
Mali i Algieria zamknęły sobie nawzajem przestrzeń powietrzną w związku z zestrzeleniem przez Algierię malijskiego drona, który miał naruszyć przestrzeń powietrzną Algierii. Mali oskarżyło Algierię o sponsorowanie terroryzmu i wraz z Nigrem i Burkina Faso odwołało ambasadorów z Algierii.
Wojskowy przywódca zamachu stanu w Nigrze objął urząd prezydenta i anulował konstytucję. Według wprowadzonych przez siebie zasad Abdourahamane Tchiani odda władzę cywilom za co najmniej pięć lat, jeśli pozwoli na to poziom bezpieczeństwa w kraju. Jednocześnie w Nigrze rozwiązano dekretem wszystkie partie polityczne.
Armia rządowa odbiłą z rąk RSF Chartum, w tym pałac prezydencki, wszystkie mosty na Nilu i lotnisko. RSF kontrolowało stolicę od kwietnia 2023 roku.
Wspierani przez Rwandę rebelianci M23 kontrolują Bukvu, Gomę i tereny położone na północ od tego miasta do Jeziora Edwarda. Rebelianci kontynuują ofensywę w kierunku miasta Walikale.
Rośnie napięcie pomiędzy prezydentem Salva Kiirem i jego zastępcą Riekiem Macharem. W Dżubie doszło do strzelaniny pomiędzy zwolennikami obu frakcji. Salva Kiir oskarżył Machara o planowanie zamachu stanu. Uganda wysłała do Dżuby żołnierzy mających wspierać prezydenta Salva Kiira w zaprowadzeniu w stolicy porządku.
Wspierani przez Rwandę rebelianci z ruchu M23 przejęli kontrolę nad Gomą i Bukavu. W walkach zginęło blisko 3000 osób.