Newsy

   Aktualizacja: 6 Kwiecień 2024

Komory

Flaga

Niepokoje po wyborach

Styczeń 2024, źródło: News24

W uznanych przez opozycję za nieuczciwe wyborach Azali Assoumani ponownie został wybrany prezydentem. Z powodu demonstracji na ulicach Moroni wprowadzono nocną godzinę policyjną (od 22:00 do 6:00).


Katastrofa Yemeni Airways

Lipiec 2009, źródło: allAfrica

Airbus 310 z 153 osobami na pokładzie rozbił się podczas podchodzenia do lądowania u wybrzeży Komorów. Katastrofę, spowodowaną prawdopodobnie niesprzyjającą pogodą i stanem technicznym samolotu przeżyły dwie osoby.


Mayotte za Francją

Marzec 2009, źródło: BBC

95% mieszkańców wyspy Mayotte opowiedziało się w referendum za zjednoczeniem z Francją. Prezydent Komorów nie uznał wyników głosowania.


Desant na Anjouan

Marzec 2008, źródło: News24

Wojska rządowe przeprowadziły desand na jedną z wysp archipelagu - Anjouan, nad którą władzę przejął rok temu jeden ze zbuntowanych generałów. Operacja obyła się bez ofiar, generał Bacar uciekł z wyspy dzięki pomocy Francuzów.


Misja Unii Afrykańskiej

Luty 2008, źródło: BBC

Cztery kraje - Tanzania, Senegal, Libia i Sudan - wyślą na Komory swoje wojska w celu wsparcia rządu centralnego w tłumieniu zapędów niepodległościowych jednej z trzech wysp archipelagu - Anjouan. Rząd planuje desant wojsk na zbuntowaną wyspę.


Anjouan chce autonomii

Maj 2007, źródło: IRIN

Lokalne władze wyspy Anjouan przejęły zbrojnie kontrolę nad wyspą, ogłaszając jej oderwanie od reszty archipelagu Komorów.


Erupcja Karthali

Styczeń 2007, źródło: IRIN

Obudził się wulkan Karthala na największej wyspie archipelagu - Grande Comore. Pomimo lokalnych trzęsień ziemi i wydobającego się słupa popiołu do pełnej erupcji z wyciekiem lawy nie doszło.


Z KQ na Komory

Październik 2006, źródło: allAfrica

Od listopada tego roku, Kenya Airways uruchomi połączenie z Nairobi na wyspy Mayotte i Komory.


strona 1 z 2
© Janusz Tichoniuk 2001-2024