Newsy

   Aktualizacja: 6 Kwiecień 2024

Mauretania

Flaga

Granica z Algierią otwarta

Luty 2024, źródło: HUBB/Sahara Overland

23 lutego otwarto przejście lądowe pomiędzy Algierią i Mauretanią, łączące Tindouf w Algierii z Zouerat w Mauretanii.


Nowa ouguiya

Styczeń 2018, źródło: News24

Rządz mauretanii przeprowadził denominację, „obcinając” jedno zero obowiązującej w kraju walucie - ouguiya. Stare banknoty mają zostać wycofane z obiegu do końca czerwca tego roku.


Nowa flaga

Grudzień 2017, źródło: News24

Flaga Mauretanii została wzbogacona o dwa czerwone pasy, symbolizujące „wysiłek i poświęcenie za cenę krwi” w walce wyzwoleńczej z Francją.


Przejście graniczne z Algierią

Listopad 2017, źródło: News24

Algieria z Mauretanią ogłosiły zamiar otwarcia pierwszego przejścia granicznego, które ma połączyć Chegga w Mauretani z Tindouf w Algierii. Strony nie podały planowanej daty otwarcia. Obecnie cały obszar pustyni po stronie Mauretanii jest strefą wojskową, w której obowiązuje całkowity zakaz ruchu cywilnego.


Nowy weekend

Wrzesień 2014, źródło: BBC

Od 1 października Mauretania zmienia czas pracy, przesuwając weekend na sobotę i niedzielę. Dotychczas weekendy w Mauretanii rozpoczynały się piątki.


Wizy na granicy

Listopad 2013, źródło: HUBB/Sahara Overland

Po kilkuletniej przerwie, wizy Mauretanii znowu są dostępne na północnej granicy z Saharą Zachodnią. Wizy 72-godzinne kosztują 20 euro. Przedłużenie wizy w biurach służb imigracyjnych kosztuje 40 euro.


Uwolnienie porwanych

Kwiecień 2010, źródło: BBC

Para Włochów, porwanych w grudniu 2009 roku w okolicach Kobenni została uwolniona. Porwani byli przetrzymywani na wschodzie Mali.


Porwanie Hiszpanów

Listopad 2009, źródło: BBC

Trzech Hiszpanów zostało porwanych na głównej drodze z Nouadhibou do Nawakszut, prawdopodobnie przez al-Kaidę. Mauretania zamknęła tymczasowo granice z Marokiem i Mali.


strona 1 z 4
© Janusz Tichoniuk 2001-2024