Newsy

   Aktualizacja: 10 Czerwiec 2024

Mozambik

Flaga

Atak na Macomia

Maj 2024, źródło: Al Jazeera

Rebelianci powiązani z Państwem Islamskim zaatakowali miasto Macomia w prowincji Cabo Delgado (około 150 km na północ od Pemby).


Cyklon Gombe

Marzec 2022, źródło: BBC

53 osoby zginęły w wyniku uderzenia cyklonu Gombe w prowincję Nampula na północnym wybrzeżu Mozambiku.


Mocimboa da Praia odbita

Sierpień 2021, źródło: BBC

Armia Mozambiku wspierana przez żołnierzy z Rwandy odbiła z rąk rebeliantów kluczowy port na północy kraju - Mocimboa da Praia. Miasto znajdowało się pod kontrolą islamskich powstańców przez ostatnie dwa lata.


Bitwa o Palmę

Kwiecień 2021, źródło: Al Jazeera

Palma - miasto z 75 tysiącami mieszkańców na północy Mozambiku w wyniku ofensywy ISIS znalazło się w rękach islamskich milicji. Rząd odzyskał kontrolę nad miastem po niespełna dwóch tygodniach.


Godzina policyjna w Maputo

Luty 2021, źródło: News24

Z powodu epidemii wirusa Covid-19 od 5 lutego do 7 marca, pomiędzy 4 rano a 9 wieczór w Maputo obowiązuje godzina policyjna.


Cyklon Eloise

Styczeń 2021, źródło: BBC

Środkowy Mozambik nawiedził cyklon Eloise. Najgorzej ucierpiało miasto Beira i okolice. Trzynaście osób zginęło, siedem tysięcy straciło dach nad głową.


Niebezpieczne Cabo Dalgado

Listopad 2020, źródło: BBC

Szacuje się, że jedna piąta populacji prowincji Cabo Dalgado na północy kraju opuściła domostwa w obawie przed zagrożeniem ze strony islamskich milicji i armii rządowej. Większość uciekinierów znalazła schronienie w stolicy prowincji Pembie.


Mocimboa da Praia w rękach IS

Sierpień 2020, źródło: BBC

Milicje powiązane z tak zwanym Państwem Islamskim przejęły kontrolę nad kluczowym portem na północy kraju - Mocimboa da Praia.


strona 1 z 6
© Janusz Tichoniuk 2001-2024