Newsy

   Aktualizacja: 6 Kwiecień 2024

Republika Południowej Afryki

Flaga

Pociągiem z JHB do Cape Town

Grudzień 2023, źródło: inne źródła

Południowoafrykańskie koleje po dwóch latach przerwy przywróciły połączenia kolejowe pomiędzy Johannesburgiem, Durban i Kapsztadem. Bilet ekonomiczny z Park Station w Johannesburgu do Kapsztadu będzie kosztował 430 a sypialny 690 randów.


Problemy na granicy z Mozambikiem

Marzec 2023, źródło: BBC

Operatorzy autobusów w Mozambiku wstrzymali wszystkie połączenia z Maputo do Durban. Powodem są częste napady na autobusy kursujące na tej trasie. Podróżni będą mogli teraz doejchać tylko do granicy w Ponta do Ouro, gdzie będą musieli przesiąść się do innego środka transportu.


Koniec obostrzeń

Czerwiec 2022, źródło: BBC

W RPA zniesiono obowiązek używania w przestrzeni publicznej maseczek. Turyści nie muszą już również okazywać certyfikatu szczepień lub negatywnego wyniku testu przeciw Covid-19.


South African wznawia loty

Wrzesień 2021, źródło: Al Jazeera

Po ponad rocznej przerwie spowodowanej postępowaniem upadłościowym South African Airways wznawia działalność.


Niepokoje po skazaniu Zumy

Lipiec 2021, źródło: BBC

Jocob Zuma, były prezydent RPA, został skazany za korupcję na 15 miesięcy więzienia. Zwolennicy Zumy wyszli na ulice żądając jego uwolnienia. Sytuację wykorzystują plądrownicy i podpalacze. Najgorsza sytaucja jest w rodzinnym mieście Zumy - Pietermaritzburgu, Johannesburgu i Durbanie. By zaprowadzić porządek na ulice wkroczyło wojsko. Zginęło co najmniej 117 osób. W dotknietych konfliktem miastach brakuje podstawowych produktów konsumpcyjnych.


Otwarcie granic

Luty 2021, źródło: BBC

RPA otwiera granice, które były zamknięte od 11 stycznia z powodu pandemii Covid-19. Aby wjechać do RPA należy mieć negatywny wynik testu.


RPA otwiera granice

Październik 2020, źródło: BBC

Republika Południowej Afryki otworzyła główne przejścia graniczne i porty lotnicze, które były zamknięte od marca z powodu pandemii Covid-19. Zakaz wjazdu do RPA nadal dotyczy przyjezdnych z krajów wysokiego ryzyka, jak Wielka Brytania, USA i Rosja. Przyjeżdżający zobowiązani są do przedstawienia wyników testu z kraju, z którego przyjeżdżają.


Kłopoty South African Airways

Wrzesień 2020, źródło: BBC

Narodowy przewoźnik RPA zawiesił działalność. Decyzję spowodowała trudna sytuacja finansowa.


strona 1 z 4
© Janusz Tichoniuk 2001-2024