Newsy

   Aktualizacja: 13 Maj 2024

Zimbabwe

Flaga

Nowa waluta

Kwiecień 2024, źródło: Al Jazeera

Bank Centralny Zimbabwe wprowadził nową walute - Zim Gold (ZiG). Nowe banknoty mają nominały od 1 do 200 Zim Gold. Poprzednia waluta - dolar zimbabwe - ma być uznawany tylko do końca kwietnia.


Do Victoria Falls z Frankfurtu

Marzec 2022, źródło: News24

Linie lotnicze Eurowings zaingurowały połączenie lotnicze Frankfurt - Victoria Falls. Loty Airbusem 330 będą się odbywały trzy razy w tygodniu.


Lockdown

Lipiec 2021, źródło: News24

W Zimbabwe do końca lipca będzie obowiązywał lockdown związany z pandemią Covid-19, podczas którego wprowadzono godzinę policyjną od zmierzchu do świtu oraz restrykcje w przemieszczaniu się pomiędzy miastami.


Inflacja

Październik 2020, źródło: BBC

Inflacja liczona rok do roku spadła w Zimbabwe do poziomu 600%. Jest to i tak niezły wynik od lat dręczonej tym problemem gospdarki.


Nowe dolary Zimbabwe

Listopad 2019, źródło: BBC

Rząd Zimbabwe po raz pierwszy od 2009 roku wprowadził do obiegu nowe banknoty. Tak zwany Nowy Dolar Zimbabwe powiązany jest nominalnie z poprzednią, wirtualną walutą - dolarem RTGS.


Mugabe nie żyje

Wrzesień 2019, źródło: BBC

W wieku 95 lat zmarł były prezydent Zimbabwe - Robert Mugabe. Mugabe doprowadził kraj do niepodległości, a w ostatnich latach do ekonomicznego upadku.


Stop obcym walutom

Czerwiec 2019, źródło: BBC

Od czerwca w Zimbabwe nie można już oficjalnie posługiwać się obcymi walutami, w tym amerykańskimi dolarami.


Dolar RTGS

Luty 2019, źródło: BBC

Zimbabwe wprowadziło Dolara RTGS (Real Time Gross Settlement), zastępującego prawdziwe amerykańskie dolary, na których oparta jest gospodarka Zimbabwe. Dolar RTGS jest wirtualną walutą, nie ma banknotów ani monet.


strona 1 z 6
© Janusz Tichoniuk 2001-2024