Newsy

   Aktualizacja: 10 Czerwiec 2024
Flaga

Demokratyczna Republika Kongo

Ataki w regionie Beni

Czerwiec 2024, źródło: BBC

Co najmniej 45 cywilów zginęło w atakach powiązanych z Państwem Islamskim rebeliantów Sojuszu Sił Demokratycznych ADF na wioski wokół Beni w prowincji Kiwu Północne.


Flaga

Czad

Wybory prezydenckie

Maj 2024, źródło: News24

Zgodnie z przewidywaniami, general Mahamat Idriss Deby Itno wygał wybory prezydenckie, osiągając 60 procentowe poparcie. Główny kandydat opozycji - Succes Masra - oficjalnie zdobył około 19% głosów.


Flaga

Mozambik

Atak na Macomia

Maj 2024, źródło: Al Jazeera

Rebelianci powiązani z Państwem Islamskim zaatakowali miasto Macomia w prowincji Cabo Delgado (około 150 km na północ od Pemby).


Flaga

Angola

Podwyżka cen oleju napędowego

Kwiecień 2024, źródło: News24

Rząd Angoli podniósł cenę oleju napędowego o prawie 50%. Paliwo to kosztuje teraz 200 kwanza (około 1 zł) za litr. Ceny innych paliw pozostają bez zmian - nadal będą subsydiowane przez państwo.


Flaga

Etiopia

Ethiopian w Warszawie

Kwiecień 2024, źródło: inne źródła

Etiopskie linie lotnicze od 16 czerwca rozpoczną regularne połączenia z Warszawy do Addis Abeby. Przeloty będą realizowane Boeingiem 737 Max, cztery razy w tygodniu z przystankiem w Atenach.


Flaga

Zimbabwe

Nowa waluta

Kwiecień 2024, źródło: Al Jazeera

Bank Centralny Zimbabwe wprowadził nową walute - Zim Gold (ZiG). Nowe banknoty mają nominały od 1 do 200 Zim Gold. Poprzednia waluta - dolar zimbabwe - ma być uznawany tylko do końca kwietnia.


Flaga

Senegal

Nowy prezydent

Marzec 2024, źródło: BBC

Wybory prezydenckie, z powodu których opóźnienia w Senegalu doszło do masowych protestów, wygrał kandydat opozycji Bassirou Diomaye Faye.


Flaga

Libia

Porozumienie liderów

Marzec 2024, źródło: BBC

Liderzy rywalizujących z sobą ośrodków władzy porozumieli się w sprawie utworzenia jednego, wspólnego rządu. Zakończyłoby to ponad dziesięcioletni okres, w którym wschód libii był rządzony z Bengazi przez Generała Haftara a zachód z Trypolisu przez dwie rywalizujące z sobą frakcje.


strona 1 z 264
© Janusz Tichoniuk 2001-2024