Yaho de VilleYaho de Ville AfrykaWyprawy AparatZdjęcia ListNewsy KsiążkaKsiążki CDMuzyka PlecakPlecak komarMalaria iLinki SamolotTorebki AutorKontakt
Szukaj
Płyt: 2; kraj: Madagaskar
<<< strona 1 z 1 >>>

Tarika „Soul Makassar”

Kraj: Madagaskar
Rok wydania: 2001
Recenzja: JanuszTarika - Soul Makassar

Muzyczne tradycje Madagaskaru odwrócone są nieco plecami do Afryki kontynentalnej. Doskonale słychać to na płycie „Soul Makassar” - Tarika czerpie bowiem z muzycznych doświadczeń przywiezionych z Indonezji. Trzeba w tym miejscu przypomnieć, że to właśnie z wysp południowo-wschodniej Azji pochodzą pierwsi mieszkańcy Madagaskaru.
Nagrywająca w Londynie Tarika buduje melodie w oparciu o malgaskie instrumenty szarpane. Nie wypiera się wszelako innych instrumentów, uzupełniając melodie kobiecym, malgaskim wokalem. Na płycie dominują spokojne rytmy, skłaniające raczej do wygodnej sjesty w fotelu i marzeń o egzotycznej podróży, niż do tańca. Jest to również piękny przykład, jak afrykańska muzyka może być zróżnicowana i inna od utartych rytmów.

Utwory:

 1. Koba
 2. Allô Cheri
 3. Sulawesi
 4. Kingsong
 5. Baraka (Embarassment)
 6. Tovovavy (The Girls)
 7. Set Me Free
 8. Aretina (Disease)
 9. Ela (Long Time)
 10. Sekta (Sects)
 11. Malalako (Be My Baby)
 12. Madindo
 

D´Gary „Akata Meso”

Kraj: Madagaskar
Rok wydania: 2002
Recenzja: JanuszD´Gary - Akata Meso

Muzyka Madagaskaru ma nieco wyspiarski charakter - jest specyficzna. Tak, jak na przykład w muzyce Wyżyny Abisyńskiej, nawet początkujący słuchacz afrykańskich rytmów dostrzeże w niej coś wyjątkowego. D´Gary nie wykracza poza ten schemat - i bardzo dobrze. Nawiązując do muzycznych tradycji Madagaskaru plecie gęstą, gitarową osnowę, umieszczając na jej tle rytmy instrumentów perkusyjnych (między innymi tabla i kongi) oraz wokale. D´Gary gra głównie na gitarze akustycznej, czasami chwytając za gryf instrumentu elektrycznego. Powstała w ten sposób mikstura energetyzuje, jednocześnie wyciszając zgiełk dnia codziennego, przenosząc konsumenta tysiące kilometrów dalej, na południe (najskuteczniejsze są zdaje się dwa utwory: „Resaka Marandray” i „Samby Lomay”).

Utwory:

 1. Very Ny Bado
 2. Zaza Somondrara
 3. Lamba Flanelle
 4. Bobo-Drano
 5. Resaka Marandray
 6. Kapitotsy
 7. Plaisir-Nao Mbatro
 8. Akata Meso
 9. Politikinao Nahoda
 10. Samby Lomay
 11. Kinetsa
 12. Fatiky Maiky
 
^^^
<<< strona 1 z 1 >>>