Yaho de VilleYaho de Ville AfrykaWyprawy AparatZdjęcia ListNewsy KsiążkaKsiążki CDMuzyka PlecakPlecak komarMalaria iLinki SamolotTorebki AutorKontakt
Flaga

Mauritius

Więcej o Mauritiusie:
Foto
 News
Samolot

Informacje praktyczne


Geografia
Pogoda
Wizy i ambasady
Dojazd i samoloty
Zdrowie
Przewodniki, GPS i mapy
Pieniądze
Zagrożenia
Język
Internet i telefon
Komunikacja
Hotele i kempingi
Jedzenie i zakupy


Indeks alfabetyczny: Alexandra (wodospad) Chamarel (wodospad) Le Morne Brabant Mahébourg Port Louis Rochester (wodospad) Seven Coloured Earths

Wprowadzenie

Mauritius zbiera mieszane recenzje. Przez niektórych utożsamiany jest z luksusowym wypoczynkiem w egzotycznej scenerii, inni z tych samych powodów uważają Mauritius za nudny kierunek podróży. Sam nie podzielam żadnej z tych opinii. Choć sąsiednie wyspy oferują lepsze walory turystyczne (spektakularny interior Reunionu, piaszczyste plaże Seszeli), Mauritius ma wszystkiego po trochu. Jednocześnie, nigdzie indziej w Afryce nie czuć tak mocno bliskości Azji, jak tutaj.

Mauritius i Afryka

Informacje pochodzą z marca 2017 roku.

Mauritius w skrócie

Geografia

Mauritius, poza główną wyspą (również nazywającą się Mauritius) ze stolicą Port Louis, składa się z dziesięciu mniejszych wysp. Największą z nich jest położona 600 km na wschód od stolicy Rodrigues. Drugą wyspą wartą uwagi jest Agalega (1000 km na północ od Port Louis).

Mauritius i Polska

Wyspy ukształtowały procesy wulkaniczne, dzisiaj już całkowicie wygasłe i nieaktywne. Dzięki nim wnętrze Mauritiusu zawdzięcza swój górzysty charakter, któremu jednak daleko z dramaturgią scenerii do Reunionu. Średnia wysokość Mauritiusu nad poziomem morza to 414 metrów. Aby objechać wyspę dookoła drogą wzdłuż wybrzeża trzeba pokonać dystans 240 km.

Mauritius leży w strefie czasowej UTC+4, przesuniętej o trzy godziny do przodu w stosunku do Polski - południe w Port Louis to dopiero 9 rano w Polsce. Z najbliższych krajów w tej części świata taki sam czas stosują Reunion i Seszele. Od początku kwietnia do końca października, gdy w Polsce obowiązuje czas letni, różnica ta zmniejsza się do dwóch godzin.

Szczegółowe i aktualne informacje o strefach czasowych w Afryce zawarłem na mapie stref czasowych Afryki.

Najdłuższe dni na Mauritiusie są w grudniu, gdy widno jest od 5:00 do 19:00. Najkrócej dzień trwa w czerwcu, od 6:20 do 18:00.

Pogoda

Pogoda w Port Louis (wykres)

Zwrotnikowy, tropikalny klimat Mauritiusu charakteryzują dwie pory: sucha (od maja do listopada) i wilgotna (od grudnia do kwietnia). Tak, jak gdzie indziej, nie oznacza to, że w porze wilgotnej ciągle pada deszcz, a w suchej panuje susza. Pora deszczowa, gdy słońce jest w zenicie oznacza największą szansę na deszcz, zwłaszcza konwekcyjny, wywołujący popołudniowe burze. W porze suchej zjawiska te również występują, choć rzadziej. Poza tym, pora sucha jest chłodniejsza - temperatura potrafi okazjonalnie spaść nawet poniżej 10 stopni Celsjusza. W styczniu, gdy jest najgoręcej, słupek rtęci sięga nawet ponad 35 stopni.

Sezon cyklonowy trwa od grudnia do kwietnia.

Wizy i ambasady

Przy pobytach nie dłuższych niż 90 dni Polacy (jak również pozostali obywatele Unii Europejskiej) mogą wjeżdżać na Mauritius bez wiz. Podczas odprawy na przelot na Mauritius wymagane jest okazanie biletu powrotnego lub na dalszą podróż. Przy wjeździe wymagane jest wypełnienie formularza, w którym należy podać między innymi adres miejsca pobytu (np. hotelu).

Wizy państw sąsiednich

Polska ambasada na Mauritiusie

Na Mauritiusie nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Terytorialnie Mauritius obsługuje ambasada w Nairobi, telefon dyżurny: +254 713 816 166, adres internetowy: www.gov.pl/web/kenia.

Dojazd i samoloty

Obecnie na Mauritius można przedostać się wyłącznie samolotem. Połączenie morskie z Reunionem jest zawieszone a jedyną opcją dopłynięcia na wyspę jest prywatny jacht lub statek wycieczkowy.

Samoloty

Głównym portem lotniczym Mauritiusu jest Sir Seewoosagur Ramgoolam International (kod IATA: MRU), prawie 50 km na południe od Port Louis. Lotnisko położone jest 9 km od miasta Mahebourg.

Samolot

Na lotnisko Sir Gaëtan Duval (kod IATA: RRG) na wyspie Rodrigues, sezonowo latają samoloty z Reunionu.

Z Polskich lotnisk na Mauritius w niektórych sezonach dostępne są bezpośrednie przeloty czarterowe. Regularnych, bezpośrednich połączeń rejsowych z Polski na Mauritius nie ma. Bilet powrotny z Warszawy z przesiadką w Stambule kosztuje około 710 euro.

Bezpośrednio na Mauritius z innych państw i regionów Afryki można przylecieć między innymi z (ceny biletów w jedną stronę, w euro): Nairobi (470), Reunionu (180) i Seszeli (170).

Ceny biletów lotniczych ulegają ciągłym zmianom. Ponieważ bilet lotniczy stanowi często największy pojedynczy koszt w budżecie wyprawy warto poświęcić czas na znalezienie najkorzystniejszej oferty. Sposób, w jaki szukam tanich biletów lotniczych do Afryki opisałem na stronie Bilety lotnicze.

Zdrowie

Mauritius nie wymaga od przyjezdnych poświadczenia szczepienia przeciwko żółtej febrze. Na wyspach nie występuję też malaria.

Na Mauritiusie mogą występować sezonowe nasilenia zachorowań na przenoszoną przez komary dengę. Z tego powodu warto unikać kontaktów z tym owadem.

Przewodniki, GPS i mapy

Przewodniki

GPS

Mapa

Mapy do odbiorników GPS dostępne są na urządzenia przenośne (telefony, tablety) oraz urządzenia GPS firm Garmin i TomTom.

Zapis całej podróży w formacie GPX: mauritius.zip (288 KB).

Zobacz również mapę Mauritiusu na Google Maps.

Mapy papierowe

W kolejności od najdokładniejszych (teoretycznie, mała skala nie zawsze oznacza większą dokładność):

Pieniądze

Walutą Mauritiusu jest rupia (symbol międzynarodowy - MUR), która dzieli się na 100 centów. W obiegu znajdują się monety o nominałach od 1 centa do 20 rupii oraz banknoty od 25 do 2000 rupii.

Banknot 500 rupii

Kursy wymiany:

Polskie złotówki na Mauritiusie są bezwartościowe. W celach porównawczych można założyć, że 10 rupii to 1 złotówka. Część płatności, na przykład za hotele, można realizować w euro.

Bankomaty są powszechnie dostępne.

Zagrożenia

Mauritius jest bezpiecznym krajem, zagrożenie drobną przestępczością jest bardzo małe.

Skróty najważniejszych wiadomości z Mauritiusu, które mogą mieć wpływ na podróż, publikuję na stronie Wiadomości z Mauritiusu.

Język

Mauritius nie podniósł żadnego języka do statusu oficjalnego języka urzędowego. Najbardziej rozpowszechnionym jest oparty na francuskim język kreolski. Wśród języków europejskich to właśnie francuski używany jest najczęściej, choć i w języku angielskim można się na Mauritiusie porozumieć. Ludność pochodzenia indyjskiego posługuje się głównie językiem bhodźpuri.

Internet i telefon

Internet

Dostęp do darmowego Wi-Fi zapewnia większość hoteli i niektóre restauracje. W miastach dostępne są również kafejki internetowe.

Mobilny Internet oferowany przez lokalnych dostawców kosztuje 95 rupii za 15 GB.

Telefon

Międzynarodowy numer kierunkowy na Mauritius to +230. Na wyspie jest trzech operatorów telefonii komórkowej (w kolejności ilości użytkowników, lista nie zawiera operatorów wirtualnych):

Lokalna karta SIM kosztuje 100 rupii. Przy jej zakupie należy zarejestrować dane z paszportu. Minuta połączenia do Polski z lokalnej karty SIM kosztuje 9 rupii a wysłanie SMS-a 0.60 rupii.

Wszystkie polskie sieci oferują połączenia roamingowe z Mauritiusu. Minuta połączenia do Polski kosztuje 8 zł, odebranie połączenia z Polski - od 6 do 8 zł, wysłanie SMS-a od 1.50 do 2 zł.

Komunikacja

Drogi Mauritiusu przemierza dobrze zorganizowana flota autobusów. Dla wygody i lepszego wykorzystania czasu wyspę można również objechać wypożyczonym autem. Pomiędzy pozostałymi wyspami należącymi do Mauritiusu można przemieszczać się samolotem lub statkiem.

Na Mauritiusie obowiązuje ruch lewostronny. Litr benzyny bezołowiowej kosztuje 48, a oleju napędowego 35 rupii. Wszystkie drogi są bezpłatne.

Hotele

Wybór miejsc noclegowych na dole skali cenowej jest skromny. W Port Louis nie ma ich chyba w ogóle, więcej opcji można znaleźć w Mahebourg w pobliżu lotniska na południu wyspy.

Nocleg w tanim hotelu, w pokoju dwuosobowym kosztuje około 600 rupii.

Gniazdka instalacji elektrycznych są typu europejskiego, z bolcem lub bez. Napięcie w sieci wynosi 230V, 50Hz.

Jedzenie i zakupy

Etykieta

Mauritius kulinarnie to już Azja, z paletą curry i biriani. Azjatyckie potrawy dominują w tanich restauracjach oraz nielicznych przydrożnych budkach. Jak na wyspę przystało wyraźny akcent położony jest na ryby i owoce morza.

Nie licząc browarów rzemieślniczych, które dotarły również na Mauritius, piwosze do wyboru mają produkty trzech marek: Blue Marlin, Phoenix i Stella, dostępne w butelkach o pojemność 0.33 i 0.65 l.

W niedziele większość tanich restauracji, jak również sklepy i bazary jest zamknięta.


Mahébourg

Pomnik

Średniej wielkości miasteczko w południowej części wyspy położone jest niedaleko głównego portu lotniczego Mauritiusu i stanowi świetną bazę do zwiedzania, moim zdaniem lepszą niż Port Louis. Liczna społeczność azjatycka sprawia, że kulturalnie jest tu bliżej do Azji, niż Afryki.

Wybrzeże w okolicach centrum jest dobrym miejscem na spacery. Niedaleko mieści się główny plac autobusowy. Odwiedzenia wart jest lokalny bazar, choć ten w Port Louis uważam za ciekawszy.

Port Louis

Port Louis

Wizytówką stolicy jest wystawne wybrzeże z wyraźnie zaakcentowaną nowoczesnością i przepychem. Tutaj zawijają jachty możnych tego świata. Przy wejściu do mariny znajduje się Blue Penny Museum, w którym można zobaczyć najdroższy znaczek pocztowy świata, tak zwany niebieski Mauritius. Muzeum czynne jest we wszystkie dni tygodnia oprócz świąt i niedziel od 10:00 do 17:00, bilet wstępu kosztuje 245 rupii.

W samym centrum, niedaleko nabrzeża, mieści się atrakcyjny bazar - moim zdaniem największa atrakcja Port Louis - Central Market. Jego rdzeń stanowi barwna sekcja owocowo-warzywna.

Wokół Mauritiusu

Wodospad

Objazd południowo-zachodniej części wyspy wypożyczonym samochodem. Początek i koniec w Mahébourgu, długość około 165 km.

Pierwszy przystanek, po około 35 km od Mahébourga, to położony w sielskozielonej okolicy wodospad Rochester Falls. Liczący 10 metrów wysokości wodospad spada z ciekawych wulkanicznych skał w zalesioną, zapraszającą na piknik dolinkę.

19 km dalej drogą prowadzącą wzdłuż wybrzeża znajduje się punkt widokowy Maconde Viewpoint. Jest to niewielka skała na końcu cypla, z którego roztaczają się widoki na zatokę, ocean i masyw Le Morne Brabant w oddali. Góra goszcząca na wielu pocztówkach z Mauritiusu ma wysokość 556 m n.p.m. Końcowy odcinek szlaku na szczyt jest zamknięty z powodu renowacji, ale po przejściu około trzech kilometrów mniej więcej w połowie wysokości góry jest kilka punktów widokowych wartych odwiedzenia.

Po północnej stronie półwyspu Le Morne z miejsca zwanego Case Noyale jest niezły widok na masyw Le Morne Brabant a tuż obok rośnie olbrzymie drzewo banianowe. Kilka kilometrów dalej na wschód w głąb wyspy znajduje się wioska Chamarel, od której nazwy wziął wodospad - Chamarel Waterfalls. Z 83 metrami wysokości jest to najwyższy wodospad Mauritiusu. Tuż dalej w miejscu zwanym Seven Coloured Earths można zobaczyć jedną z ciekawszych atrakcji wyspy - niewielki ale bardzo kolorowy obszar piaskowych diun, jak nazwa wskazuje, w siedmiu różnych kolorach. Wyjątkowo, wstęp do wodospadu i diun jest płatny, bilet kosztuje 250 rupii (otwarte codziennie oprócz poniedziałków, od 8:30 do 17:00).

Jadąc dalej na wschód można zatrzymać się dla widoków (lub ekskluzywnego obiadu - dania główne około 800 rupii) przy restauracji La Varangue sur Morne. Kilka kilometrów dalej w miejscu zwanym Gorges Viewpoint roztacza się panorama parku narodowego Black River Gorges, z wodospadem na horyzoncie. Park jest dobrym miejscem na spędzenie dłuższego czasu na szlaku pośród zieleni.

Ostatnią atrakcją przed powrotem do Mahébourga był wodospad Alexandra Falls - niezbyt duży i zasłonięty roślinnością.


<<< Reunion
Seszele >>>