Yaho de VilleYaho de Ville AfrykaWyprawy AparatZdjęcia ListNewsy KsiążkaKsiążki CDMuzyka PlecakPlecak komarMalaria iLinki SamolotTorebki AutorKontakt

Benin

Informacje praktyczne

Zobacz również relację: Benin - Z Afryki Zachodniej do Czadu 2001.

Wstęp
Pogoda
Wizy i ambasady
Zdrowie
Mapy i przewodniki
Pieniądze
Zagrożenia
Język
Internet i telefon
Komunikacja
Hotele
Jedzenie i Zakupy


Wstęp

Flaga Beninu

Benin, podobnie jak Togo to mały kraj (około trzy razy mniejszy od Polski), zwykle odwiedzany „po drodze”. Benin znany jest głównie, jako kolebka voodoo. Inne atrakcje kraju to między innymi parki narodowe na północy, pozostałości Królestwa Dahomej i atlantyckie plaże.

Kraj ten jest trochę większy od Togo. By przejechać Benin od granicy z Togo do Nigerii (na południu), trzeba pokonać nieco ponad 100 km. Od wybrzeża Atlantyku do granicy z Nigrem na północy jest w linii prostej ponad 600 km.

Benin jest mniej urozmaicony geograficznie od swojego zachodniego sąsiada - Togo. Generalnie płaski kraj porasta soczysta zieleń szerokim pasem przy wybrzeżu Zatoki Gwinei. Im dalej na południe tym bardziej zieleń ustępuje sawannie, ocierając się o Sahel na dalekiej północy.

Od listopada do marca Benin leży w tej samej strefie czasowej, co Polska. Gdy w Polsce obowiązuje czas letni (kwiecień - październik), w Beninie czas jest przesunięty o godzinę do tyłu (gdy w Polsce jest 12:00, w Beninie jest 11:00).

Niger i Nigeria leżą w tej samej strefie czasowej, co Benin. Wjeżdżając do Beninu z Togo lub Burkina Faso, trzeba przestawić zegarek o godzinę do przodu.

Najdłuższe dni są w czerwcu, gdy świta około 6:15 i zmierzcha o 19:30. Najkrótsze dni są w grudniu, dzień trwa wtedy od 6:30 do 19:00.

Benin - pogoda (wykres)

Pogoda

Podobnie, jak w innych krajach pasa wybrzeża Zatoki Gwinei, klimat Beninu zależy od szerokości geograficznej. Na południu występują dwie pory deszczowe - pierwsza od kwietnia do lipca, druga od września do października. Na północy deszcze padają tylko w jednym sezonie - od czerwca do października.

Tropikalny klimat dotkliwiej można odczuć na północy, gdzie tuż przed porą deszczową, w maju-czerwcu, temperatura powietrza może przekroczyć 45°C. Na południu słupek rtęci rzadko przekracza 35°C.

Poza deszczami i wskazaniami termometru dodatkowym argumentem do zaplanowania terminu podróży do Beninu jest harmatan. Od grudnia do lutego-marca ten suchy wiatr znad Sahary przysłania dalsze plany mgiełką pyłu (dotyczy północy kraju, na południe harmatan dociera bardzo rzadko).

Wizy i ambasady

Wiza Beninu

Wizy Beninu dostępne są na przejściach granicznych, ale tylko 48-godzinne (tranzytowe) i niestety z wyłączeniem lotniska. Wizy te łatwo przedłuża się w Cotonou. Ambasada Francji w Warszawie nie wydaje wiz Beninu. Najbliższa ambasada Beninu jest w Berlinie. Wizę można również załatwić w jednej z ambasad Beninu w Afryce.

Wiza Benin

Wizy państw sąsiednich

Inne afrykańskie wizy

Przedstawicielstwa dyplomatyczne w Beninie posiadają między innymi następujące państwa (wszystkie znajdują się w Cotonou): Czad, Demokratyczna Republika Konga, Wybrzeże Kości Słoniowej.

Polska ambasada w Beninie

Polska nie posiada placówki dyplomatycznej w Beninie. Benin znajduje się w obrębie akredytacji Ambasady Polskiej w Nigerii (Abudża, tel. +234 805 2000 204, +234 807 6631 021).

Pomoc konsularną można uzyskać u konsula honorowego, Pani Krystyny Hounkponou (Cotonou, tel. +229 21 38 17 15, +229 21 30 10 91, +229 9595 41 75).

Zdrowie

Malaria

Malaria występuje na całym obszarze Beninu, przez cały rok. Więcej o zapobieganiu tej chorobie w części Malaria w Afryce.

Żółta febra

Podczas przekraczania granicy Beninu może zostać skontrolowana międzynarodowa książeczka szczepień pod kątem szczepienia przeciw żółtej febrze. Szczepienia wraz z wpisem do tzw. żółtej książeczki wykonują w Polsce oddziały służby zdrowia specjalizujące się w medycynie tropikalnej.

Inne

Poza wyżej wymienionymi chorobami, w Beninie pechowcy mogą zachorować między innymi na cholerę, gruźlicę, zapalenie opon mózgowych i HIV.

Mapy i przewodniki

Przewodniki

Przewodniki książkowe poświęcone wyłącznie Beninowi dostępne są tylko w języku francuskim. Oferują je wydawnictwa Petit Futé i Jaguar. Obie książki zatytułowane są po prostu „Bénin”.

Rozdziały o Beninie znajdują się w kilku przewodnikach anglojęzycznych: „West Africa” i „Africa” z Lonely Planet (dostępne również jako odrębne rozdziały w formacie pdf), „West Africa” z Rough Guides oraz „Africa Overland” wydawnictwa Bradt.

Mapy

Mapy Beninu znajdują się ofercie dwóch wydawnictw:

Zobacz również mapę satelitarną Beninu na Google Maps.

Pieniądze

Banknot 1000 franków CFA

Benin należy do Zachodnioafrykańskiej Unii Monetarnej. Frank CFA (symbol międzynarodowy XOF) używany jest również przez Burkinę Faso, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gwineę-Bissau, Mali, Niger, Senegal i Togo. Frank CFA dzieli się na 100 centymów, ale nie ma monet o nominale mniejszym niż 1 frank (w praktyce, najmniejszą spotykaną monetą jest 25 CFA).

Frank CFA jest związany z euro sztywnym kursem 1:656, ale faktyczne kursy kupna i sprzedaży są nieco niższe. Waluty można wymieniać w bankach lub biurach wymiany. Bankomaty akceptujące karty Visa można znaleźć we wszystkich miastach.

Bieżące kursy (stan na wrzesień 2011):

Zagrożenia

Głównym źródłem zagrożeń w Beninie są drobni przestępcy i bandyci w Cotonou. Nie jest tutaj mniej lub bardziej bezpiecznie niż w innych afrykańskich dużych miastach i przy zachowaniu podstawowych środków ostrożności wizyta w tym mieście powinna się obejść bez incydentów. Podobnie, jak w Lome, plaża Cotonou jest niebezpieczna - grabieże kosztowności zdarzają się tu w dzień i w nocy.

Kąpiąc się w oceanie trzeba pamiętać o silnych prądach, które potrafią utrudnić dopłynięcie do brzegu. Są na tyle silne, że co roku część wypływających w ocean już nie wraca.

Skróty najważniejszych wiadomości z Beninu publikuję na stronie Wiadomości z Afryki.

Język

Językiem urzędowym Beninu jest francuski. Język angielski jest mało przydatny, nawet w miejscach turystycznych mało kto potrafi w nim się porozumieć.

Z pośród 54 języków rodzimych, trzy najpowszechniejsze to:

Internet i telefon

Internet

Internet dostępny jest w każdym mieście Beninu. Godzina połączenie kosztuje około 400 CFA.

Telefon

Międzynarodowy numer kierunkowy do Beninu to 229. W Beninie jest pięciu operatorów telefonii komórkowej (w kolejności największej liczby użytkowników):

Lokalna karta SIM (do jej użycia potrzebny jest telefon bez SIM-locka) kosztuje 1 000 CFA (w tym 500 na połączenia). Doładowania (karty zdrapki) można kupić od ulicznych sprzedawców. SMS do Polski kosztuje 75, a minuta połączenia 100 CFA.

Z polskich operatorów, tylko Orange nie oferuje swoim klientom możliwości połączeń roamingowych z Beninu. Użytkownicy sieci Play i Plus mogą realizować połączenia za pośrednictwem sieci Moov. Użytkownicy T-Mobile mogą realizować połączenia roamingowe za pośrednictwem MTN.

Komunikacja

Transport międzymiastowy w Beninie zdominowały minibusy i większe autobusy. Oba sposoby równie niewygodne. Autobusy poruszają się raczej tylko po głównych drogach asfaltowych, pozostałym pojazdom jakość nawierzchni drogi nie robi różnicy. W Beninie jest również jeden odcinek kolei żelaznej.
Na krótsze dystanse popularnym środkiem lokomocji są moto-taksówki.

Hotele

Znalezienie taniego hotelu w Beninie jest łatwe, w każdym mieście jest jakaś oberża lub hotel. Standard najtańszych pokoi jest niski, nawet jak na afrykańskie warunki.

Średnio, pokój dwuosobowy kosztuje około 6 500 CFA.

Jedzenie i zakupy

Etykieta piwa (Benin)

Kuchnia Beninu, tak jak większość kulinariów Zachodniej Afryki to ryż, makaron, fufu połączony z sosem i jakąś wkładką (ryba, mięso). Najtańsze i moim zdaniem najlepsze jedzenie dostępne jest na ulicy, u kobiet sprzedających je wprost z garnków. Nie trzeba znać języka - wystarczy zajrzeć do garnków i wybrać na co ma się ochotę. Porcja kosztuje 50-200 CFA (np. ryż 100, sos 50, udko kurczaka 150 - razem 300 CFA).

Piwo w Beninie warzy tylko browar Sobebra. Z dziewięciu aktualnie produkowanych piw, tylko jedno jest charakterystyczne dla Beninu - La Béninoise. Jest to zarazem najbardziej popularne piwo w Beninie. Obok La Beninoise często można spotkać znane z innych państw Afryki piwa: Castel, Flag, Eku, Guinness, „33”, Beaufort, Pelforth i Doppel Munich (dwa ostatnie występują rzadko).
Duża butelka ma pojemność 0.65l.


Grand Popo

Grand Popo

Zobacz mapę na Google Maps.

Grand Popo słynie z piaszczystych plaż i sielskiej atmosfery przyciągając turystów i zamożniejszych miejscowych z nieodległego Cotonou. Razem z turystami w Grand Popo jest trochę cwaniactwa. Nadal jest to jednak spokojny kawałek plaży, bez dużych ośrodków turystycznych, dyskotek i pozerstwa.

Grand Popo jest mało „grand”. Bardziej wieś, niż miasto. Leniwe życie koncentruje się wzdłuż piaszczystej ulicy od strony oceanu. Główna droga z Cotonou do Lome omija miasto od północnej strony.

Plaża w Grand Popo jest szeroka i stosunkowo czysta (uwaga na zagrzebane w piachu kupy). Kąpiel jest ryzykowna ze względu na duże, cofające się fale i spory spadek. Poza plażą, czas można spędzić na pływaniu pirogą po rzece lub odwiedzania okolicznych wiosek - atrakcje te organizuje większość hoteli.

Cotonou

Cotonou

Zobacz mapę na Google Maps.

Chociaż stolicą jest Porto-Novo, to Cotonou jest największym miastem Beninu. W Cotonou, choć rozwinęło się ostatnimi laty, nadal można odkryć urok małego miasteczka. Boczne, piaszczyste uliczki i niska zabudowa zanurza się jednak coraz bardziej w rozległych przedmieściach i wyziewach z rur wydechowych.

Poza infrastrukturą, jaką zwykły oferować duże miasta, główną atrakcją Cotonou jest bazar Dantokpa. Bazar jest wielki i można po nim błąkać się godzinami.

Abomey

Lew w Abomey

Zobacz mapę na Google Maps.

Abomey było siedzibą króla, który zbudował tutaj kompleks pałacowy. Władca ten był potężny i słynął z okrucieństwa, którego przejawem była na przykład jedna z chat, do której budowy zamiast wody użyto krwi ludzkiej. Wejście do kompleksu kosztuje 2 500 CFA (obowiązuje całkowity zakaz fotografowania) i odbywa się z przewodnikiem. Przewodnik, jak i nieliczne opisy są w języku francuskim.

Poza głównym pałacem w mieście jest jeszcze kilka innych pozostałości Królestwa Dahomej oraz tradycyjnych miejsc kultu, których odwiedzenie zajmie cały dzień.

Gorąco polecam wizytę w położonym w samym centrum miasta bazarze. Poza oczywistym asortymentem z Chin i europejskiego second-handu można tu podpatrzeć wyroby miejscowych rękodzielników, zaopatrzyć się w lokalne wiktuały, jak również pooglądać sekcję medycyny naturalnej i voodoo (drewniane lalki i wysuszone części zwierząt).

Natitingou

Natitingou

Zobacz mapę na Google Maps.

Małe miasto na północy Beninu stanowi dobry przystanek po drodze do Parku Narodowego Pendjari lub w drodze do Burkina Faso. Jest to typowe miasto jednej ulicy. Główna droga z południa na północ jest kręgosłupem Natitingou, wokół którego dzieje się niemal wszystko.

W Natitingou jest kilka hoteli, bank z bankomatem i co najmniej jedna kafejka internetowa.

Park Narodowy Pendjari

Słoń w Parku Narodowym Pendjari

Park Narodowy Pendjari opiera się o północną granicę Beninu z Burkina Faso. Jego nazwa wywodzi się od rzeki Pendjari stanowiącą naturalną granicę. Park porasta sawanna. Poza wspomnianą rzeką Pendjari na jego terenie znajduje się kilka mokradeł i niewysokich pagórków.

Świat zwierząt zamieszkujących park reprezentują między innymi lwy, słonie, hipopotamy, krokodyle i przeróżne antylopy. Tych ostatnich można zaobserwować najwięcej, by zobaczyć słonie trzeba mieć trochę szczęścia, na zobaczenie lwa mogą zaś liczyć wyjątkowi szczęściarze.

Safari po parku organizowane są agencjach w Natitingou i Tanguieta. Dobrym punktem wyjścia są w tym przypadku hotele, gdzie łatwiej jest również skompletować pełną obsadę samochodu (maksymalnie cztery osoby). Ponieważ zwierzęta najłatwiej zaobserwować wczesnym rankiem (wtedy są najbardziej aktywne), safari zaczyna się zwykle od transportu w okolice bram wjazdowych parku i noclegu w jednym z obozów. Cały następny dzień poświęcony jest na tropienie zwierzyny.

Aktualne ceny można sprawdzić na stronie Parku Narodowego Pendjari. W 2011 roku jednorazowa opłata wynosiła 10 000 CFA od osoby plus 3 000 za samochód. Do tego należy doliczyć koszt noclegów oraz samochodu. Wynajem auta kosztuje 100 000 CFA (wraz z obowiązkowym przewodnikiem, do podziału na 4 osoby).


<<< Togo