Dookoła Świata 2019 (fragment)

Informacje praktyczne

Wprowadzenie
Geografia
Pogoda
Wizy i ambasady
Dojazd i samoloty
Zdrowie
Przewodniki, GPS i mapy
Pieniądze
Zagrożenia
Język
Internet i telefon
Komunikacja
Hotele
Jedzenie i zakupy

Trasa

Santa Maria
Praia

Indeks: Praia Santa Maria

Wcześniejsza podróż do Cabo Verde: Wyspy Zielonego Przylądka 2011


Wprowadzenie

Cabo Verde i AfrykaCabo Verde jest przyjemnym wprowadzeniem do Afryki, jak również dogodnym przystankiem z Ameryki Południowej w drodze przez Atlantyk do Afryki. Wpływy portugalskie siłują się tutaj z afrykańskimi, z których żadne nigdy nie dominują, współistniejąc w specyficznej równowadze. Regionom rozwiniętym turystycznie, jak np. wyspie Sal, blisko podobnym wyspom, na które latają z Europy samoloty z turystami. Bardziej autentycznych klimatów można spróbować oddalając się od utartych szlaków.

Archipelag oferuje dużą różnorodność. Każda z wysp jest inna i specyficzna. Poza spotkaniem z cabowerdyjską tożsamością wyspy oferują strome góry, plaże, wiatr, pustynię i wulkany.

Informacje pochodzą z maja 2019 roku.

Cabo Verde w skrócie

Geografia

Cabo Verde i PolskaOd roku 2013 Republika Zielonego Przylądka zmieniła nazwę na Cabo Verde, instruując kraje Narodów Zjednoczonych, by używać tej nazwy w oryginale, bez tłumaczenia.

Oddalony o 450 km od wybrzeży kontynentalnej Afryki archipelag składa się z dziesięciu wysp i pięciu mniejszych wysepek, z których dziewięć jest zamieszkałych. Wszystkie wyspy są pochodzenia wulkanicznego i wchodzą w skład większego Archipelagu Makaronezji (razem z Wyspami Kanaryjskimi, Azorami i Maderą). Sal, Boa Vista i Maio są płaskie, z występującymi charakterystycznymi łachami piachu przyniesionego przez wiatr znad Sahary. Santiago (na której znajduje się stolica Praia), Fogo, Santo Antão i São Nicolau są górzyste. Średnia wysokość Cabo Verde nad poziomem morza to 1415 metrów.

Cabo Verde leży w strefie czasowej UTC-1, przesuniętej o dwie godziny do tyłu w stosunku do Polski - południe w Praia to już 14:00 w Polsce. Od początku kwietnia do końca października, gdy w Polsce obowiązuje czas letni, różnica ta zwiększa się do trzech godzin. W Afryce, tylko Cabo Verde stosuje czas UTC-1. Najbliższy Senegal stosuje czas UTC+0. Przyjeżdżając z Senegalu na Cabo Verde należy przesunąć zegarki o godzinę do tyłu.

Szczegółowe i aktualne informacje o strefach czasowych w Afryce zawarłem na mapie stref czasowych Afryki.

Najdłuższe dni na Cabo Verde są w czerwcu, gdy widno jest od 5:40 do 19:30. Najkrócej dzień trwa w grudniu: od 6:30 do 18:30.

Pogoda

Pogoda w Praia (wykres)Klimat Cabo Verde kształtuje podzwrotnikowa szerokość geograficzna, temperowana otaczającym wyspy Atlantykiem. Bliskość Sahary sprawia, że powietrze jest stosunkowo suche i nie generuje dużej ilości deszczu. Od listopada do marca unoszący się znad Sahary harmatan może dotrzeć do Cabo Verde przysłaniając horyzont. Pora deszczowa trwa od sierpnia do października, ale nie oznacza to wcale, że pada wtedy codziennie - jest to okres najwyższych temperatur i wilgotności powietrza.

Średnia temperatura na Cabo Verde zawiera się pomiędzy 20 a 30°C. Ta odczuwalna jest jednak trochę niższa ze względu na niemal stale wiejący wiatr. Archipelag leży na krawędzi obszaru, w którym występują huragany - tylko w wyjątkowych przypadkach uderzają one w same wyspy, z reguły podążając nad północny Atlantyk.

Wizy i ambasady

PieczątkaPolacy (jak również pozostali obywatele Unii Europejskiej) mogą wjeżdżać na Cabo Verde na okres do 30 dni bez wiz. Co najmniej pięć dni przed przyjazdem należy jednak zarejestrować się na stronie EASE, co kosztuje 3400 escudo (lub 31 euro, płatność on-line lub na lotnisku).

Wizy państw sąsiednich

Polska ambasada na Cabo Verde

Na Cabo Verde nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Terytorialnie Cabo Verde obsługuje ambasada w Dakarze, telefon dyżurny: +221 77 685 59 92, adres internetowy: www.gov.pl/web/senegal.

Obywatele polscy przebywający na Cabo Verde uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich Unii Europejskiej posiadających w tym kraju placówkę dyplomatyczną, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom.

Dojazd i samoloty

Na wyspy Cabo Verde można dostać się tylko samolotem.

Samoloty

SamolotLotnisko, które obsługuje największy ruch międzynarodowy, w tym większość lotów czarterowych, to Amílcar Cabral International na wyspie Sal (kod IATA: SID). Trzy pozostałe lotniska międzynarodowe to Nelson Mandela International (RAI) nieopodal stolicy, Aristides Pereira International (BVC) na wyspie Boa Vista i Cesária Évora (VXE) na wyspie São Vicente. Wszystkie lotniska mają jeden adres w Internecie: www.asa.cv

Regularnych, bezpośrednich połączeń rejsowych z Polski na Cabo Verde nie ma. Bilet powrotny z Warszawy z przesiadką gdzieś w Europie kosztuje około 470 euro. Sezonowo, z większych polskich lotnisk bezpośrednio na Cabo Verde latają samoloty czarterowe. Taka dogodność może jednak kosztować o 100 euro więcej od lotu rejsowego z przesiadką.

Bezpośrednio na Cabo Verde z innych państw i regionów Afryki można przylecieć między innymi z (ceny biletów w jedną stronę, w euro) Casablanki (400) i Dakaru (150).

Ceny biletów lotniczych ulegają ciągłym zmianom. Ponieważ bilet lotniczy stanowi często największy pojedynczy koszt w budżecie wyprawy warto poświęcić czas na znalezienie najkorzystniejszej oferty. Sposób, w jaki szukam tanich biletów lotniczych do Afryki opisałem na stronie Bilety lotnicze.

Zdrowie

Cabo Verde wymaga od przyjezdnych poświadczenia szczepienia przeciwko żółtej febrze, ale tylko w przypadku przyjazdu z kraju, na obszarze którego choroba ta występuje (najbliżej w Senegalu, również w Brazylii po drugiej stronie Atlantyku).

Malaria występuje na Cabo Verde sezonowo i lokalnie - od sierpnia do listopada, na wyspach Santiago i Boa Vista. Więcej o malarii na stronie Malaria w Afryce.

Na Cabo Verde mogą występować sezonowe nasilenia zachorowań na przenoszoną przez komary dengę i wirusa Zika. Z tego powodu warto unikać kontaktów z tymi owadami.

Przewodniki, GPS i mapy

Przewodniki

GPS

MapaMapy do odbiorników GPS dostępne są na urządzenia przenośne (telefony, tablety) oraz urządzenia GPS firm Garmin i TomTom.

Zapis podróży po Cabo Verde w formacie GPX: cabo_verde.zip (101 KB).

Zobacz również mapę Cabo Verde na Google Maps.

Mapy papierowe

W kolejności od najdokładniejszych (teoretycznie, mała skala nie zawsze oznacza większą dokładność):

Pieniądze

Banknot 2000 escudoWalutą Cabo Verde jest escudo (symbol międzynarodowy - CVE), które dzieli się na niewystępujące w obiegu 100 centavo. Escudo oznaczane jest czasami nieco mylącym, bo podobnym do dolara symbolem $. W obiegu znajdują się monety o nominałach od 5 do 250 escudo oraz banknoty od 200 do 5000 escudo.

Kursy wymiany
(escudo powiązane jest z euro stałym kursem 1:110):

Polskie złotówki na Cabo Verde są bezwartościowe. W celach porównawczych można założyć, że 25 escudo to złotówka. W wielu miejscach, zwłaszcza tych związanych z turystyką, płatności można realizować w euro, ale po nieco gorszym kursie 100 escudo za 1 euro.

Bankomaty są dostępne w miastach. Dzienny limit wypłat to 20 000 escudo, wypłaty obciążone są opłatami 100-200 escudo.

Zagrożenia

Cabo Verde to stosunkowo bezpieczny kraj. W Praia i Mindelo jest się jednak narażonym na podobne, jak w innych dużych miastach świata zagrożenia drobną przestępczością, w tym wyłudzenia. Problem ten występuje głównie po zmroku.

Skróty najważniejszych wiadomości z Cabo Verde, które mogą mieć wpływ na podróż, publikuję na stronie Wiadomości z Cabo Verde.

Wiadomości bezpośrednio z Cabo Verde dostarcza między innymi serwis Inforpress.cv (j. angielski).

Język

Językiem urzędowym Cabo Verde jest portugalski. Poza nim, w użyciu jest głównie język kreolski Wysp Zielonego Przylądka, będący melanżem portugalskiego i kilku języków Afryki Zachodniej.

Internet i telefon

Internet

Główne place w niemal każdym mieście Cabo Verde oferują darmową, publiczną sieć Wi-Fi o nazwie Konekta.

Mobilny Internet oferowany przez lokalnych operatorów kosztuje około 500 escudo za 1 GB.

Telefon

Międzynarodowy numer kierunkowy na Cabo Verde to +238. Na wyspach jest dwóch operatorów telefonii komórkowej (w kolejności ilości użytkowników, lista nie zawiera operatorów wirtualnych):

Lokalna karta SIM kosztuje 100-200 escudo. Minuta połączenia do Polski z lokalnej karty SIM kosztuje około 80 a wysłanie SMS-a 30 escudo.

Wszystkie polskie sieci oferują połączenia roamingowe z Cabo Verde. Minuta połączenia do Polski kosztuje od 8 do 15 zł, odebranie połączenia z Polski - od 5 do 8 zł, wysłanie SMS-a od 1.50 do 4.00 zł.

Komunikacja

Pomiędzy wyspami można przemieszczać się promem lub samolotami. W obrębie poszczególnych wysp transport publiczny zapewnia nieduża flota minibusów.

Na Cabo Verde obowiązuje ruch prawostronny. Litr benzyny bezołowiowej kosztuje 140, a oleju napędowego 114 escudo. Wszystkie drogi są bezpłatne.

Hotele

Tani nocleg w hostelu, w pokoju wieloosobowym kosztuje około 2000 escudo.

Gniazdka instalacji elektrycznej są takie same, jak w Polsce. Napięcie w sieci wynosi 220V, 50Hz.

Jedzenie i zakupy

EtykietaKuchnia Cabo Verde wyraźnie łączy smaki Portugalii z Afryką. Gwoździem programu w lokalnym menu jest cachupa - danie na bazie duszonych warzyw - np. fasoli, kapusty i batatów wzbogacony o wkładkę z ryby lub mięsa.

Browar w Praia produkuje sztandarowe piwo archipelagu - Strela. Strela dostępna jest w kilku wariantach (najpopularniejszym jest Classic), w butelkach o pojemności 25 cl.


Santa Maria

Santa MariaPołożona na wyspie Sal Santa Maria jest turystycznym punktem centralnym Cabo Verde. Na Sal przylatuje większość samolotów czarterowych z turystami i tutaj większość z nich zostaje. Nie jest to zatem typowa wyspa archipelagu.

Duże ośrodki hotelarskie położone są poza miastem, głównie wzdłuż plaż po zachodniej stronie Santa Maria. Dzięki temu miasto zachowało małomiasteczkową atmosferę i nie ma tu tłumów wycieczek.

Aktywność koncentruje się na molo. Tutaj można podziwiać świeży połów rybaków a sąsiadujące z molo plaże są popularne zarówno wśród miejscowych, jak i turystów.

Praia

PraiaStolica archipelagu nie jest nazbyt atrakcyjnym miastem Cabo Verde i zwykle leży poza turystycznym szlakiem. W Praia koncentruje się przemysł i administracja kraju. Nie ma tu zbyt wielu atrakcji, największą jest położone w górnej części stare miasto - Platô. Do oceanu miasto odwrócone jest plecami, co być może się zmieni (nie wiem, jednak, czy na lepsze), gdyż sporą część wybrzeża przebudowują obecnie Chińczycy.

Informacje wstępne
Senegal
© Janusz Tichoniuk 2001-2024