Yaho de VilleYaho de Ville AfrykaWyprawy AparatZdjęcia ListNewsy KsiążkaKsiążki CDMuzyka PlecakPlecak komarMalaria iLinki SamolotTorebki AutorKontakt

Informacje praktyczne

Wstęp
Pogoda
Wizy
Zdrowie
Przewodniki i mapy
Pieniądze
Zagrożenia
Język

Wstęp

Informacje pochodzą z maja 2019 roku.

Pogoda

Planując podróż w ten rejon Afryki warto uwzględnić porę deszczową. W pasie, w którym leżą Wyspy Zielonego Przylądka i Senegal pora ta trwa od lipca do października. Poza okazjonalnymi opadami deszczu jest wtedy najgoręcej - na wyspach i w pasie wybrzeża Afryki kontynentalnej oznacza to temperatury maksymalne około 35°C, w interiorze zaś nawet o dziesięć stopni wyższe. W Maroku i Mauretanii zaskoczyć zaś mogą niskie temperatury zimą (od listopada do marca), gdy w wyjątkowych przypadkach temperatura może spaść w okolice 0°C.

Od listopada do marca w Afryce Zachodniej występuje wiejący znad Sahary harmatan, który potrafi zasłonić nieco nieba niesionym przez siebie pyłem. Szczegółowe informacje dotyczące pogody znajdują się w dalszej części relacji.

Wizy

Wizy do Republiki Zielonego Przylądka (wizy nie są potrzebne, wjazd podlega jednak płatnej rejestracji) i Mauretanii dostępne są do kupienia na lotniskach. Wjazd do Senegalu, Sahary Zachodniej i Maroka odbywa się bez wiz. Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych krajów znajdują się w dalszej części relacji.

Zdrowie

Senegal i Mauretania leżą w strefie, w której występuje żółta febra. Odpowiedniego szczepienia przeciw tej chorobie wymagają przy wjeździe Republika Zielonego Przylądka, Senegal i Mauretania, ale tylko w przypadku przyjazdu z kraju, w którym choroba ta występuje (w przypadku Cabo Verde dotyczy to między innymi przylotu z Brazylii). Więcej o zasięgu występowania żółtej febry i szczepieniach na stronie Dokumenty.

Malaria występuje w Republice Zielonego Przylądka, Senegalu i Mauretanii. Sahara Zachodnia i Maroko są wolne od Malarii. Więcej o tej chorobie i jej zapobieganiu na stronie Malaria w Afryce.

Przewodniki, mapy i GPS

Wszystkie kraje w jednym przewodniku zawiera tylko Lonely PlanetAfrica”. Bardziej szczegółowe przewodniki oraz mapy po poszczególnych krajach przedstawiam w dalszej części relacji.

Ślady GPS z opisanej na tej stronie wyprawy dostępne są do pobrania w formacie gpx: rtw.zip (1.51 MB).

Pieniądze

Każde z opisywanych państw posiada własną walutę. Ponieważ Frank Zachodnioafrykański CFA powiązany jest na sztywno z euro, właśnie ta waluta jest preferowaną walutą do wymiany w Senegalu. W pozostałych krajach różnice w kursach wymiany euro i dolarów amerykańskich nie są znaczące. Bankomaty akceptujące karty Visa i Mastercard dostępne są w każdym z państw.

Zagrożenia

Wyspiarska Republika Zielonego Przylądka nie odbiega pod względem bezpieczeństwa od krajów europejskich. Senegal również jest stosunkowo bezpiecznym podróżniczo krajem, z wyjątkiem regionu Casamance, w którym od czasu do czasu w brutalny sposób dają znać o sobie lokalni separatyści.

Zagrożenia związane z islamskim ekstremizmem pojawiają się w Mauretanii i Maroku. Niektóre regiony Mauretanii uważane są pod tym względem za szczególnie niebezpiecznie, również z powodu ryzyka porwań. W Maroku zagrożenie to jest mniejsze, ale również istniejące. Dodatkowo źródłem uwagi powinny być działania wyzwoleńcze Sahary Zachodniej, które manifestują się okresowymi niepokojami, wymierzonymi najczęściej w organy marokańskiej administracji.

Aktualne wiadomości z Afryki, również związane z bezpieczeństwem, publikuję na stronie Wiadomości z Afryki.

Język

Poza Republiką Zielonego Przylądka, która jest krajem luzofońskim, przyda się znajomość podstaw języka francuskiego. W Mauretanii, Saharze Zachodniej i Maroku dodatkowym atutem jest język arabski.


<<< Wstęp i mapa
 
Cabo Verde >>>