Yaho de VilleYaho de Ville AfrykaWyprawy AparatZdjęcia ListNewsy KsiążkaKsiążki CDMuzyka PlecakPlecak komarMalaria iLinki SamolotTorebki AutorKontakt
Flaga

Mauretania

Opis wcześniejszej podróży do Mauretanii w relacji Mauretania 2003.

Więcej o Mauretanii:
 Foto
 News
 Książka
 CD
 Samolot

Informacje praktyczne


Geografia
Pogoda
Wizy i ambasady
Dojazd i samoloty
Zdrowie
Przewodniki, GPS i mapy
Pieniądze
Zagrożenia
Język
Internet i telefon
Komunikacja
Hotele
Jedzenie i zakupy


Indeks alfabetyczny: Nouadhibou Nouakchott

Wprowadzenie

Mauretania reprezentuje pustynne oblicze Afryki - Sahara definiuje ten kraj w całości, jedynie na południu ustępując niewiele różniącym się krajobrazom Sahelu. O ile spragnione zieleni oczy mogą po wizycie w Mauretanii poczuć niedosyt, to koneserzy pustyni znajdą tu wszystko.

Wdzięki Mauretanii nie są dostępne dla każdego, poza kilkoma wyjątkami leżą poza zasięgiem transportu publicznego. Najłatwiej dostępne są opisane w tej relacji nadmorskie miasta Nawakszut i Nouadhibou. Atar i miasta wzdłuż drogi RN3 na południu również leżą na utartym szlaku. Stolicą pustyni jest Atar, skąd można zorganizować wypady w głąb Sahary. Trzecim, również bardzo ciekawym regionem jest południe Mauretanii przy granicy z Mali, gdzie pustynia ustępuje Sahelowi a świat Maurów miesza się z kulturami ludów Afryki Zachodniej.

Mauretania i Afryka

Informacje pochodzą z maja 2019 roku.

Mauretania w skrócie

Geografia

Mauretania i Polska

Sahara i Mauretania to niemal synonimy. Nie oznacza to jednak, że kraj ten pokrywają w całości ikoniczne diuny. Najczęstszą wizytówką Mauretanii jest żwirowe, bądź kamienne pustkowie. Monotonię krajobrazu urozmaicają oazy, góry, morskie wybrzeże, wegetacja Sahelu na południu no i w końcu wspomniane wcześniej diuny.

Północno-wschodnia część Mauretanii jest niemal całkowicie bezludna. Największe skupiska ludności występują na wybrzeżu, na południu oraz w oazach Regionu Adrar w centrum kraju. Mauretania to kraj stosunkowo płaski, średnia wysokość nad poziomem morza to 276 metrów.

Mauretania leży w strefie czasowej UTC, przesuniętej o godzinę do tyłu w stosunku do Polski - południe w Nawakszut to już 13:00 w Polsce. Od początku kwietnia do końca października, gdy w Polsce obowiązuje czas letni, różnica ta zwiększa się do dwóch godzin. Senegal i Mali stosują ten sam czas. Sahara Zachodnia i Algieria znajdują się w strefie czasowej UTC+1, przyjeżdżając z tych krajów do Mauretanii należy przesunąć zegarki o godzinę do tyłu.

Szczegółowe i aktualne informacje o strefach czasowych w Afryce zawarłem na mapie stref czasowych Afryki.

Najdłuższe dni w Mauretanii są w czerwcu, gdy widno jest od 6:00 do 20:00. Najkrócej dzień trwa w grudniu: od 7:00 do 19:00.

Pogoda w Nawakszut (wykres)

Pogoda

Klimat Mauretanii kształtuje olbrzymia połać jałowej pustyni, podzwrotnikowe położenie oraz Ocean Atlantycki, chociaż wpływ ostatniego ograniczony jest do wąskiego pasa wybrzeża. Pustynia szybko się nagrzewa i równie szybko oddaje ciepło, z czego biorą się duże różnice temperatur pomiędzy dniem i nocą oraz porą suchą i wilgotną. Charakterystyczną cechą tej części kontynentu jest również wiejący w porze suchej znad pustyni harmattan. Pora deszczowa trwa od lipca do września, przynosząc deszcze głównie na południu kraju. Średnia temperatura na wybrzeżu Mauretanii to około 26°C.

Wizy i ambasady

Wizy Mauretanii dostępne są na granicach lądowych (nie wszystkich) oraz na lotniskach w Nawakszut i Nouadhibou. Wiza ważna na 30 dni pobytu kosztuje 55 euro. Przyjeżdżając z Senegalu wizy można otrzymać w Rosso i Diama. Jadąc z Mali, wizy są dostępne na granicy w Gogui w drodze do Ayoun el Atrous. Podróżując z Sahary Zachodniej i Maroka wizy można otrzymać na przejściu granicznym w Guerguerat. Wizy są również dostępne na otwartym w 2018 roku przejściu granicznym z Algierią, na południe od Tindouf w Algierii (może to ulec zmianie ze względu na zmieniające się formalności wymagane do przekroczenia granicy w tym miejscu).

Wizy państw sąsiednich

Polska ambasada w Mauretanii

W Mauretanii nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Terytorialnie Mauretanię obsługuje ambasada w Rabacie (Maroko), telefon dyżurny: +212 767 35 85 72, adres internetowy: www.gov.pl/web/maroko.

W Nawakszut jest Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej, telefon dyżurny: +222 42 30 24 20.

Obywatele polscy przebywający w Mauretanii uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich Unii Europejskiej posiadających w tym kraju placówkę dyplomatyczną, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom.

Dojazd i samoloty

Minibus

Do Mauretanii można przylecieć samolotem albo wjechać lądem. Aktualnie nie ma połączeń morskich łączących porty Mauretanii z zagranicą.

Samoloty

Główny międzynarodowy port lotniczy Mauretanii to Nouakchott-Oumtounsy International (kod IATA: NKC). Kilka połączeń międzynarodowych - do Casablanki i na Wyspy Kanaryjskie obsługuje lotnisko w Nouadhibou (NDB). Sezonowo, z Maroka latają samoloty do Zouérat (OUZ) oraz z Francji samoloty czarterowe do Atar (ATR).

Regularnych, bezpośrednich połączeń rejsowych z Polski do Mauretanii nie ma. Bilet powrotny z Warszawy z przesiadką w Stambule kosztuje około 1100 euro.

Bezpośrednio do Mauretanii z innych państw i regionów Afryki można przylecieć między innymi z (ceny biletów w jedną stronę, w euro) Abidżanu (350), Algieru (200), Bamako (205), Casablanki (250), Dakaru (180), Konakry (260), Las Palmas (190) i Tunisu (160).

Ceny biletów lotniczych ulegają ciągłym zmianom. Ponieważ bilet lotniczy stanowi często największy pojedynczy koszt w budżecie wyprawy warto poświęcić czas na znalezienie najkorzystniejszej oferty. Sposób, w jaki szukam tanich biletów lotniczych do Afryki opisałem na stronie Bilety lotnicze.

Zdrowie

Mauretania wymaga od przyjezdnych poświadczenia szczepienia przeciwko żółtej febrze, ale tylko w przypadku przyjazdu z kraju, na obszarze którego choroba ta występuje (wśród krajów sąsiadujących są to Senegal i Mali). Wymóg ten nie jest zawsze egzekwowany.

Ryzyko zachorowania na malarię w Mauretanii występuje przez cały rok w południowej części kraju. Na północy Mauretanii, w tym w Nouadhibou i w Zouérat malarnia nie występuje. W środkowej części kraju, np. w Atar, malaria jest obecna tylko w porze deszczowej - od czerwca do października. Zaopatrzenie w środki antymalaryczne, nawet w stolicy, jest słabe. Więcej o malarii na stronie Malaria w Afryce.

W Mauretanii mogą występować sezonowe nasilenia zachorowań na przenoszoną przez komary dengę. Z tego powodu warto unikać kontaktów z tymi owadami. Wokół zbiorników słodkiej wody istnieje ryzyko zachorowania na przenoszoną przez pasożytnicze przywry bilharcjozę. Najlepszą metodą uniknięcia zachorowania jest unikanie kontaktu z taką wodą.

Przewodniki, GPS i mapy

Przewodniki

GPS

Mapy do odbiorników GPS dostępne są na urządzenia przenośne (telefony, tablety) oraz urządzenia GPS firm Garmin i TomTom.

Mapa

Zapis podróży po Mauretanii w formacie GPX: mauretania.zip (275 KB).

Zobacz również mapę Mauretanii na Google Maps.

Mapy papierowe

W kolejności od najdokładniejszych (teoretycznie, mała skala nie zawsze oznacza większą dokładność):

Pieniądze

Walutą Mauretanii jest ugija (symbol międzynarodowy - MRO), która dzieli się na 5 chum. Aktualna ugija zastąpiła w 2017 roku poprzednią ugiję, która była warta 10 razy mniej (1 nowa ugija = 10 starych ugija). Do tej pory ceny mogą być podawane w starych ugija i trzeba uważać, by dziesięciokrotnie nie przepłacić.

Banknot 100 ugija

Kursy wymiany:

Polskie złotówki w Mauretanii są bezwartościowe. W celach porównawczych można założyć, że 25 ugija to 3 złote.

Bankomaty dostępne są tylko w większych miastach. W miastach znajdziemy też biura wymiany walut, większość banków nie świadczy usługi wymiany.

Zagrożenia

Zagrożenie pospolitą przestępczością w Mauretanii jest niewielkie, jest to stosunkowo bezpieczny pod tym względem kraj. Istnieje jednak zagrożenie związane z działalnością islamistów powiązanych z Al-Kaidą, operujących w interiorze oraz na południu przy granicy z Mali. W niedalekiej przeszłości zdarzały się w tych regionach porwania.

Realne zagrożenie czyha na podróżnych w bezpośrednim sąsiedztwie granicy z Saharą Zachodnią, które to tereny mogą być zainfekowane minami. Niebezpieczny jest również główny szlak łączący Mauretanię z Algierią - zdarzało się, że pojazdy przemieszczające się tą drogą były ostrzeliwane przez lotnictwo marokańskie.

Skróty najważniejszych wiadomości z Mauretanii, które mogą mieć wpływ na podróż, publikuję na stronie Wiadomości z Mauretanii.

Wiadomości bezpośrednio z Mauretanii dostarcza między innymi serwis Le Calame (j. francuski).

Język

Językiem urzędowym Mauretanii jest arabski. Ze względów historycznych najbardziej rozpowszechnionym językiem obcym jest francuski. Poza arabskim i francuskim, trzy najpopularniejsze języki rodzime to fula i wolof przy granicy z Senegalem oraz soninke przy granicy z Mali.

Internet i telefon

Internet

Darmowy Internet oferują tylko lepsze hotele i restauracje. Publiczny dostęp do Internetu zapewniają kafejki internetowe, które można znaleźć w większych miastach.

Mobilny Internet oferowany przez lokalnych operatorów kosztuje około 75 ugija za 1.5 GB.

Telefon

Międzynarodowy numer kierunkowy do Mauretanii to +222. W kraju jest trzech operatorów telefonii komórkowej (w kolejności ilości użytkowników, lista nie zawiera operatorów wirtualnych):

Lokalna karta SIM kosztuje 50 ugija, przy zakupie niezbędne jest okazanie paszportu. Minuta połączenia do Polski z lokalnej karty SIM kosztuje około 12 a wysłanie SMS-a 4 ugija.

Połączenia roamingowe z Mauretanii oferuje tylko Plus i Orange. Minuta połączenia do Polski kosztuje około 8 zł, odebranie połączenia z Polski - od 5 do 8 zł, wysłanie SMS-a od 1.50 do 2.00 zł.

Komunikacja

Najpowszechniejszym środkiem komunikacji publicznej w Mauretanii są taksówki wieloosobowe i minibusy, uzupełnione na prowincji pick-upami. Pomiędzy Nouadhibou a Zouérat kursuje słynny pociąg transportujący rudę żelaza, jak również pasażerów. Kilka najpopularniejszych tras obsługują połączenia lotnicze.

W Mauretanii obowiązuje ruch prawostronny. Litr benzyny bezołowiowej kosztuje 43, a oleju napędowego 39 ugija. W odległych miejscach zdarzają się braki paliw na stacjach. Wszystkie drogi w Mauretanii są bezpłatne.

Hotele

Spektrum możliwości noclegowych w Mauretanii rozciąga się od prostych kwater zwanych tutaj auberges, trudno wpisujących się w europejską definicję hotelu, po wysoki standard tych ostatnich. Hostel jest instytucją tutaj nieznaną. Dysponując własnym namiotem można skorzystać z kilku kempingów. Koszt noclegu w najtańszym hotelu to około 500 ugija.

Gniazdka instalacji elektrycznych są takie same, jak w Polsce. Napięcie w sieci wynosi 220V, 50Hz.

Jedzenie i zakupy

Specyfikę kulinarną mauretańskiej kuchni kształtuje kozina, którą Maurowie zdają się spożywać w sosie własnym i bez przypraw (nawet bez soli). Na ratunek wybrednym przychodzą lokale prowadzone przez południowców, w których dostępne są dania typowe dla krajów położonych nieco dalej na południe od Sahary. Na ulicy najczęściej można znaleźć mikrogastronomie oferujące kanapki z bagietki.

W Islamskiej Republice Mauretańskiej napoje alkoholowe nie są dostępne.


Nawakszut

Nawakszut

Stolica Mauretanii to zapatrzona w pustynię aglomeracja, odwrócona od oceanu plecami. Atlantyk położony jest kilka kilometrów na zachód od miasta i choć znajduje się tam ważny dla miasta port rybacki nie jest on jego częścią. W Nawakszut dominuje niska zabudowa a w zaułkach i bocznych alejkach zalega piasek Sahary.

Główny bazar w centrum miasta - Marché de la Capitale - nadaje kolorytu matowej barwie stolicy. Mieszają się tutaj kolory indygo szat Maurów z plastikowymi sandałami i modlitewnymi dywanikami. Wspomniany wcześniej Port de Pêche to moim zdaniem największa atrakcja Nawakszut, choć podobny spektakl kolorowych łodzi można oglądać np. w Saint-Louis lub Dakarze.

Większość sklepów, knajp i kafejek internetowych otwartych jest tylko rano i późnym popołudniem. Między godziną 12 a 16, centrum miasta pogrążone jest w letargu, w tym czasie interesy można załatwić jedynie na funkcjonującym na pół gwizdka bazarze. Banki i biura wymiany walut można znaleźć między innymi przy Avenue du General de Gaulle, niedaleko Auberge Menata.

Nawakszut często zapisywany jest w skrócie, jako NKTT.